İnceleme

Ateş Kutusu

Kamp hayatının vazgeçilmesi; yanan ateşin başında oturup dinlenmek, yiyeceğimiz yemekleri hazırlamak, çayımızı kahvemizi demlemek değil midir?

Peki kamp yapmanın olmazsa olması olan kamp ateşi yakarken doğaya verebileceğimiz zararlar hakkında bilginiz var mı? Bu konuda internette çok fazla bilgi olmasa da tecrübelerime dayanarak ‘Güvenli Kamp Ateşi‘ yazımda birtakım önerilerde bulunmuştum.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Eğer kamp alanınız yere ateş yakmaya müsait değilse alternatif çözümler arasında kesinlikle önereceğim ürün ateş kutusudur. 

Nedir bu Ateş Kutusu?

İster sırt çantanızda ister aracınızda taşıyabileceğiniz ağırlıklarda sunulan, katlandığında çok az yer kaplayan, ısıya dayanıklı paslanmaz çelikten üretilen, odun ateşinde yemek pişirebileceğiniz, çay kahve demleyebileceğiniz bir çeşit doğal yakıt (Çalı, küçük parça odunlar veya mangal kömürü) kullanılan ocaktır.

Ragna Outdoor Ateş Kutusu İncelemesi 

4 farklı boyutta ateş kutusu üretimi yapan Ragna Outdoor, 304(1.4301) Paslanmaz çelik kullanmakta. Büyük boy olan tasarımları aslına bakarsanız kullanım için en ideal boyutlara sahip. Tabi sırt çantası ile kampa gidiyorsanız orta boy olan modeli tercih etmenizi önerebilirim. Tabi bazı durumlarda uzun süre sırt çantalı seyahat ediyorsanız küçük ve mini boy ateş kutusu ağırlık bakımından size daha çok fayda sağlayacaktır. Tüm ateş kutularının detaylı bilgileri aşağıdaki gibidir.

Büyük Boy Ateş Kutusu

 • Açık ölçüleri 12.5*12.5*19 cm
 • Kapalı ölçüleri 12.5*19*1 cm
 • 900 Gr ağırlığa sahip

Orta Boy Ateş Kutusu

 • Açık ölçüleri 10*10*14 cm
 • Kapalı ölçüleri 10*14*1,5 cm
 • 550 Gr ağırlığa sahip

Küçük Boy Ateş Kutusu

 • Açık ölçüleri 8*8*11.5 cm
 • Kapalı ölçüleri 8*11,5*1 cm
 • 340 Gr ağırlığa sahip

 Mini Boy Ateş Kutusu

 • Açık ölçüleri 8*8*11,5 cm
 • 285 Gr ağırlığa sahip

Ateş kutusu paslanmaz çelikten üretilmiştir. Isıya oldukça dayanıklı malzeme kullanılmıştır. 2-3 saat aralıksız yanan bir ateş ile test ettiğimde herhangi bir eğilme söz konusu olmadı. Çaydanlık, tencere ve döküm tava gibi birçok mutfak ekipmanında kullanıma gayet uygundur.  Çoğunlukla standart demlik, tava gibi ekipmanlarda kullanıyor olsam da 10 kg’a kadar taşıma kapasitesi olduğundan büyük boy demlikleri veye döküm tavaları rahatlıkla taşıyabilir.

Ateş Kutusunun Faydaları

 • Kurulumu ve toplanması pratiktir, zamandan tasarruf sağlar.
 • Hafif ve az yer kaplar. Sırt çantasında rahatlıkla taşıyabilirsiniz.
 • Rüzgar kanalları sayesinde küçük dal parçaları ile kısa sürede yüksek ateş elde etmenizi sağlar.
 • Hızlı yanan ateş, rüzgarın etkisiyle çabuk köz olur. İşiniz bittiğin de odun eklemeyi bırakırsanız çabuk sönecektir.
 • Paslanmaz çelikten üretilmiştir. Uzun yıllar kullanılabilir.

Kurulumu oldukça pratiktir. Birçok ateş kutusu geçirmeli sistem üzerine kuruludur. Bu ateş kutusunda işi biraz da pratik kılarak birkaç hamle ile  birkaç saniyede tam kuruluma izin veriyor.

Kişisel yorumum;

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Daha önce Aliexpress den ve birkaç farklı firmadan benzeri farklı ürünler aldım. En büyük eksikliği ateş yanan bölümün boş olması. Yani özetle yere ateş yakılıyor. Ateş kutusu sadece üzerine demlik ve  tava benzeri ürünler koymak için görev yapıyor. Keza aynı şekilde de TR de birkaç firma bu şekilde üretim yapmakta. Bu ateş kutusunun en büyük amacı küçük odun parçaları ile hızlı ateş elde etmenin yanı sıra, yere ateş yakılması tehlikeli ve yasak olan bölgelerde kullanabilmek. Bu amaçla benzeri bir firma üzerinden ateş kutusu alırken özellikle bu konuya dikkat etmemiz çok önemli.

Doğayla kalın…

 

Takip edip destek vermeyi unutmayın!
http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci


 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap