Blog

Bahco Laplander mı? Silky Gomboy mu?

Kamplarda en çok kullandığımız ekipmanlardan bir tanesi de testerelerdir.

Özellikle yer kaplamaması, hafif olması ve çanta içinde diğer malzemelere zarar vermemesi adına katlanan testereleri tercih ediyoruz. Piyasada onlarca model varken bu tercihimiz çoğunlukla Silky Gomboy ve Bahco Laplander dan yana oluyor.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Peki tercihimizi sadece fiyat kıyaslamasına göre mi yapıyoruz? Bu iki testere arasındaki farklar nelerdir? Neden Laplander tercih etmeli? Neden Gomboy almayım? Gibi birçok soruya başlıca deneyimlerimi göz önüne alarak yanıt vermeye çalışacağım.

İnceleme kısmında teknik özellikleri gibi konulara pek değinmeden direkt bir kullanıcı olarak deneyimlerimi aktarmak istiyorum.

Silky Gomboy 210-10 Ürün İncelemesi

Kanallı diş yapısı sayesinde çok fazla güç uygulamadan sonuca hızla ulaşmak mümkün. Sap kısmındaki kauçuk kısım, testerenin kullanım anında elden kaymamasını sağlıyor. Herhangi bir kilit mekanizması yok fakat çanta içinde kendi kendine açılması imkansız. Kullanım anında ise, itme gücüyle kesinlikle katlanma söz konusu olmuyor. En büyük artısı diğer marka testerelere nazaran çok az güç uygulayarak çok hızlı kesim sağlaması. Bu modeli her ne kadar kuru odun kesiminde kullanılmak üzere üretilmiş olasa da yaş odunlarda da (budama amaçlı) performansı oldukça iyi. Bunun dışında düz ve ince yapısıyla görseli güzel bir ürün. Peki eksileri nelerdir? Yaklaşık 1,5 yıldır Gomboy 210 – 10 modelini kullanıyorum. İlk kullandığım zamanlar testereye aşırı yüklendiğim için dip kısmından kırıldı. Bir başka sefer ise testerenin uzunluğundan daha kalın bir odun kesmeye çalışırken uç kısmı sıkıştı ve kırıldı. Tabi bu durum testereyi kullanmaya engel değil. Birçok kampta başkalarında gördüğüm bu testerelerde aynı durum var. Peki çözümü? İlk başlarda bunu anlamak biraz zor gibi ama çözüm çok basit. Testereyi iterken çok az güç uygulayıp çekerken hafifçe yukarı kaldırıp güç uygulayacağız. Tabi yine diğer testerelerde olduğu gibi yoğun bir güç değil. Kanallı diş yapısı ağaçtan yoğun talaş parçası aldığı için kesim süreci gerçekten çok hızlı ve kolay.

Sonuç olarak, bu testere hakkındaki kısa özetim; doğru kullanılmazsa çabuk kırılır fakat diğer testerelere göre çok daha hızlı kesim işlemini tamamlar.

Bahco Laplander Ürün incelemesi

Üretimi Gomboy gibi İsveç’te gerçekleştirilen bu testere, iterken ve çekerken kesim yapmaktadır. XT dişleri hem kuru hem de yaş ağaçlarda (budama amaçlı) kesim sağlamakta. Katlandığında ve açıldığında bir kilit mekanizması ile sabitlenmektedir. Yumuşatılmış monoblok plastik kısma sahip sap kısmı, kesim anında testerenin elden kaymamasını sağlıyor. Görünüş olarak biraz tombul ve yarım ay şeklinde. Paslanmasını engellemek amacıyla testere üzerinde bir kaplama mevcut. Silky Gomboy da olduğu gibi kırılmaz riski çok az. Dayanıklılığından dolayı kampçı ve avcıların yoğun olarak kullandığı bir üründür. Fakat dayanıklılık anlamında büyük bir artısı varken kesme hızı Silky Gomboy’a göre çok düşük.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bu iki testereyi birbirinden ayıran en büyük özellik bana göre dayanıklılık ve kesme hızı.

Aşağıda yaklaşık 1 yıl boyunca kullanılmış Bahco Laplander ve  Silky Gomboy un kesim hızlarını göstermek için çektiğim videolar var.

Silky Gomboy kesim hızı

Bahco Laplander kesim hızı

Yukarıdaki videolardan da anlaşıldığı gibi kesme süreleri ve uygulanan efor anlamında çok ciddi fark var. Doğru ekipman doğru tercihler sonucu ortaya çıkar. Bu sözü söylememdeki asıl amaç siz kamplarınızda zamanınızı ve enerjinizi ne şekilde kullanmak istiyorsunuz? Kimi insan odun kesmek için ayırdığı vakti ve enerjiyi kampın vazgeçilmezi kılarken benim gibi çoğunlukla hafta sonları kamp yapan biri de, kısıtlı olan zamanını ve enerjisini odun kesmek için harcamak istemez. Bahco Laplander her ne kadar dayanıklı olsa da ben doğru kulanım ile hem zamandan hem de enerjiden avantaj sağlayan Silky Gomboy u tercih ediyorum. Siz de bu yazıdan sonra kendi tercihlerinizi düşünüp ona göre karar verin derim.

Doğayla kalın…


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

www.instagram.com/dogadakiyabaci 
www.youtube.com/dogadakiyabanci 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

  • […] Özellikle kamp hayatına yeni adım atacakların, kamp ateşini yakarken testere mi lazım balta mı gerekli sorusu sıkça karşıma çıkıyor. Öneriye başlamadan önce kamp baltası hakkında bilgi edinmek ve öneri almak isteyenler Kamp Baltası başlıklı yazıma göz atabilir. Bana göre balta olmazsa olmaz değil ama testere mutlaka gerekli. Hatta ekipmanlar arasına iyi bir testere eklerseniz, hem zamandan hem de güçten tasarruf sağlarsınız.  Tabi birçoğumuz kamp ateşini yakmak için harcanan zamanı ve kaybedilen gücün verdiği bedensel yorgunluğu seviyor. Bu yüzden ateş yakmak için harcanan zaman kamp hayatının olmazsa olmazları arasında. Ben özellikle hafta sonu kısa vadeli kamp yapacak olanlara zaman ve güç kaybını en aza indirecek ekipman önermek istedim. Uzun yıllardır Silky markasına ait Gomboy testeresini kullanıyorum. Kamp hayatından vaz geçilmezim ama eksileri de mevcut. Diğer bir alternatif ise Bahco markasına ait Laplander modeli. Bu testerenin de artıları olduğu kadar eksileri var. Fakat belirtmem lazım ki tercih noktasında her ikisi de kendi alanında en iyiler listelerinde. Bu yüzden tercihi tamamen size bırakmak istiyorum. Her iki testereyi incelediğim içeriğime göz atabilirsiniz. Bahco Laplander ve Silky Gomboy  […]

Yorum Yap