Kamp Yeri Önerilerim

Gökçetepe Tabiat Parkı Kamp Alanı

İstanbul’a yakın, doğanın içinde, deniz ve ormanın tadını çıkaracak kamp yeri arayışım sırasında Edirne Saroz Körfezi’nde bulunan Gökçetepe Tabiat Parkı’na rastladım. İstanbul’dan araçla yaklaşık 4 saatlik bir keyifli bir yolculuk ile ulaştığım Gökçetepe Tabiat Parkı, saklı kalmış bir cennet gibi. Çam ağaçlarının arasında kamp yaparken ege denizinin keyfini çıkarmanıza olanak sağlıyor.

Gökçetepe kamp alanı nadir bulanacak bir doğa harikası olmasının yanı sıra bana göre bizler gibi doğa sever kampçılara kesinlikle hitap etmiyor! Bunun sebebini yazımda uzun uzun açıklıyor olacağım.

Öncelikle navigasyon ile takip ettiğinizde sizi tabiat parkı ana giriş kapısına yönlendiriyor. Bu kapıdan kamp alanına bir giriş olmadığı için yolun sağını takip etmeniz söylenecektir. Yaklaşık 2-3 dakika yol aldıktan sonra kamp alanına giriş yapıyorsunuz.

Gökçetepe kamp alanı konaklama ücretini giriş kapısında duran görevliye ödüyoruz. Araç girişi 25TL ve çadır için gecelik 45 TL ödeme yapıyorsunuz. Yani 2 günlük bir konaklama için 115 TL ödeme yapmanız gerekli. Günübirlik giriş yapmak isterseniz sadece 25 TL araç giriş ücretini veriyorsunuz.

Alana giriş yaptıktan sonra denizi ve hemen sol tarafındaki rampa üzerine kurulu çadır alanlarını göreceksiniz. Biraz ileriye devam ettiğiniz de orman içine giren yol ve yine kademeli çadır alanları var. Alanda mevcut iki tane toplu tuvalet alanı var. Bu alan ve çevresinde ciddi bir yığılma olduğundan biraz daha sakinliği seçmek için arka alanlara ilerlemenizde fayda var.

Hafta içi gitmiş olmama rağmen özellikle günübirlikçiler ve kamp kültüründen zerre anlamayan insanlar yüzünden uykusuz bir gece geçirdik. Bu yüzden eğer gitmişseniz en sessiz sakin yeri bulmak için mücadele edin.

Alan içerisinde bir restoran var ve fiyatları çok yüksek değil. Yine restoran yanında bulunan bir marketinde fiyatları çok yüksekti diyemem. Siz yine de tabiat parkına gelmeden önce gerekli market alışverişinizi yapın.

Sahilde şezlong vs ücretli. Aslına bakarsanız çadır kurduğunuz alan ve wc ler dışında her şey ücrete tabii. Elektrik ihtiyacım olmadığı için fiyat bilgisi almadım ama çadır alanınız elektrik panellerine yakınsa uzatma kablosu ile elektrik kullanımı satın alabilirsiniz.

Saroz Körfezi Dünya’nın kendi kendini temizleyebilen ve her zaman berrak olan 5 körfezinden birisi. Bu yüzden denizin keyfini fazlası ile alabilirsiniz. İnternetteki bir çok uzak çekim fotoğrafa baktığınızda plajın kum olduğuna dair bir beklentiye kapılabilirsiniz ama çok az miktarda kum/toprak olmasının yanı sıra ağırlıkla çakıl bir plaja sahip. Deniz girişinde irili ufaklı taşlar ayak kesecek seviyede olduğu için mutlaka deniz ayakkabılarınızı yanına alın derim. Alan içerisindeki iskeleden denize çok daha rahat girebilirsiniz ama hafta içi olmasına rağmen iskeleden atlamak için sıra beklemek geriyordu. Hafta sonu düşünemiyorum bile 🙂

 

Tuvalet Alanı

Peki Gökçetepe Tabiat Parkında kamp deneyimim?

  • Kamp yaptığımız ilk gece, yaklaşık 50 mt sağ tarafımızda bulunan çadırdan gelen müzik sesi gece 2 ye kadar sürdü. 3 defa uyarmama rağmen sonuç alamayınca alandaki görevlilere ilettim. Sonuç? Yok!
  • Alanda çalışan görevliler (Emin değilim) gece 23:00 / 01:00 arasında kamp ana yolunda ATV ler ile bir yerlere gidip geldiler ve ses kirliliğinden İstanbul’u aratmadılar.
  • Alan içerisinde erkek WC lerde temizlik açsından pek sorun olmasa da kadın WC leri çok temiz değilmiş.
  • Tuvaletlerin üst taraflarından bir pencere boşluğu var ve bir pencere/cam yok. Belki tuvalet bölgeleri yeni yapılmış olabilir ama ücretli bir alan olmasına rağmen hoş bir durum değil.
  • Deniz kampına gittiğiniz bir kamp alanında kapalı bir duş yok! Sadece plaj kısmında bulunan açık duştan faydalanabiliyorsunuz.
  • En önemlisi deniz kamp alanı ve soyunma kabinleri yok! Orman kamplarında olduğu gibi araç içinde veya çadır içinde giyinip soyunmanız lazım. Deniz kampı için biraz zor ve saçma bir durum.
  • Alan içindeki restoran iki katlıydı ve 3,5 yaşındaki kızım üst katı merak ettiği için çıkmak istedi. Görevliden izin alıp üst katı kızıma göstermek istediğimi ilettim ve kesinlikle yasak olduğunu, yukarı çıkamayacağımızı iletti. (ki bu sırada üst katta 2 görevli oturuyordu.) Bir çocuğun isteğine bu şekilde yanıt veren bir işletme çalışanından bahsediyorum…

Yaşadığım aksiliklere ve uykusuz kalmama nazaran bir gün erken çıkmak istediğimi belirttiğim giriş kapısındaki görevli; -Bizde ücret peşin alınır ve iadesi yoktur. Hakkınız var, isterseniz bir gün daha kalın ücret iadesi veremem! gibi bir cevap verdi…

Özellikle kampa gitmeden önce ekşi sözlüğe 1-2 sene öncesi ait yazılmış olumsuz yorumları okumuştum ve geçen zaman içinde aksiliklerin giderildiğini düşünmüştüm. Yanılmışım.. Gece boyunca susmayan müzik sesleri, biraz uzak kalmak için çadır attığınız alana gelen günü birlikçilerin araçları, alanda görevli olan personellerin tavırları, 2 gün boyunca patlayan gider borusunun kokusu…

Saroz Körfezinde ücretsiz kamp yapılır mı?

Evet bu başlığın altında asıl  bizleri ilgilendiren konuya geliyorum. Yukarıda paylaştığım olumsuzlukları ve yaşadığım kötü deneyimleri düşünüce bölgede ücretsiz kamp yapabileceğim başka doğal alan var mı arayışına girdim. Çünkü Gökçetepe kamp alanına verdiğim ücreti sadece tel örgüler ile çevrili bir alanda konaklamak için verdiğim düşüncesindeyim. Keza bu tel örgüler içinde de olumsuz bir deneyim yaşadım.

Gökçetepe kamp alanı giriş kapısını gördüğünüzde giriş yapmadan hemen sağ tarafından devam eden yolda ilerlerseniz neredeyse insansız, sessiz sakin koylara kavuşacaksınız. Hafta sonları günübirlikçiler, gece alkol kullanmak için gelenler vs olabilir ama hafta içi kesinlikle sessiz sakin birçok koy var. Kamp yaptığım günden hemen sonra instagram paylaşımlarımdan görüp soranlara önerdim ve bu doğal alanlarda kamp yaptılar.  Bir sorun yaşamadıklarını iletmiş olsalar da, doğal alanlarda yaban hayvanlarından çok insanların sorun olabileceğini düşündüğüm için tedbirli olmanızda fayda var.

Bahsettiğim ücretsiz kamp yapılabilecek koylardan birisi…

 

Doğayla kalın..

 


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

2 Yorumlar

    • Ekim 2018 de yazdım. Alan gayet güzel ama yazının içeriğinde belirttiğim sebeplerden ötürü memnun kalmadım. Alan içinde bir soyunma kabini yoktu. Duş imkanı yoktu. (sadece plaj kısmında açık duş var ve sabun vs kullanmak yasak) Bu zaman zarfında belki değişiklikler olmuştur. Gökçetepe tabiat parkını arayarak öğrenebilirsiniz. Benim memnun kalmadığım en önemli sebep personeldi. O konuda bir düzeltme yapıldıysa eğer diğer sorunlar bir şekilde toparlanır diye düşünüyorum. Kampçıdan daha çok günübirlikçilere hitap eden bir yer diyebilirim o dönem için.

Yorum Yap