Blog

İlk kez kamp yapacaksanız…

İlk Kez Kamp Yapacaklar İçin Önemli Bilgiler

Doğanın içinde olmak isteyen herkes kamp yapmayı bir kez dahi olsa mutlaka hayal etmiştir.

Peki daha önce hiç kamp yapmamış birisi nereden başlamalı? Hangi ekipmanları almalı?

Öncelikle kamp yapmakta ki amacınızı belirlemelisiniz.

Denize girebileceğiniz bir alan mı? Yoksa bol oksijenin olduğu doğanın kalbi ormanlar mı

Zamanı boşa harcamayın!

Kamp yeri seçiminde en çok dikkat edilmesi gereken şeylerden biriside zamanlamadır.

Eğer iki günlük bir kampa gidecekseniz size en yakın bölgeyi tercih etmeniz gerekecektir.

Kamp yerine ulaşım, kamp alanının hazırlanması (Çadır kurumları vs.), ateş için odun toplamak, yemek hazırlıkları ve yeme süresi, kamp alanını terk ediş gibi birçok adım her ne kadar kamptan geriye kalan güzel hatıralar gibi gözükse de dinlenme süresinizden çalan zorunlu faaliyetlerdir. Bireysel olarak tavsiyem tüm kamplarınızda doğa ile baş başa kalacağınız, kendinizi dinleyeceğiniz bir bölüm kazanmaktır. Ki kamp yaptıkça bu iş dağılımları ve zaman planlaması hakkında çok daha fazla tecrübeniz olacak.

Çok para gerekli mi?

Sanırım yanıt verilmesi gereken başlıca soru bu.

Aslında hayır. Ana ekipmanları aldıktan sonra gerisi size kalmış. Aradığınız konfor ve beklentiyle de alakalı. Yine kişisel tavsiyem ana ekipmanlarınızı uzun vadede kullanabileceğinizi düşünerek, konforunuzu sağlayacak, sağlığınızı koruyacak kaliteli ürünlerden seçmeniz olacaktır. Bunların tamamını tek seferde alın diyemem ama ufak bütçeler ayırarak kısa vadede bu ana ekipmanları tamamlayan çok insan tanıyorum. Bu noktada belki çok klasik olacak ama tavsiyem; birkaç hafta sonu dışarı çıkmasanız, bir yaz tatilinden fedakarlık yapsanız, günlük birkaç lira köşeye atsanız inanın çok kısa sürede ekipman listeniz tamamlanacaktır

Öneriler 

*İlk kampınızda, kamping alanı tercih etmenizi öneririm. Hatta yanınızda daha önce kamp yapmış birisi olursa size bu konuda daha çok güven verecektir. Bu hayat aslında zor değil ! Sadece az çok tecrübe gerektirdiği için ilk deneyimde yaşanan olumsuzluklar yüzünden doğa hayatından soğumanızı istemem.

*Kıyafet seçimi de uzun uzun anlatılması gereken bir konu aslında ama özellikle soğuk havalarda yünlü yerine sentetik kıyafetler seçerseniz terlediğinizde daha çabuk kuruyacağı için sizleri kamp sonrası hastalıktan da koruyacaktır.

*Gideceğiniz yerdeki hava durumunu mutlaka kontrol etmeniz gerekli. Yanınıza almadığınız ekipmanlar yüzünden yağmurun dinmesini çadırın içinde beklemenizi istemem 😊

*Özellikle gece yaban hayvanlarının kamp alanına gelmesini engellemek için tüm yemeklerinizi bir poşet içine koyup, ağzını sıkıca kapattıktan sonra yakın bir ağacın dalına asabilirsiniz.

*Gece çadırın içindeyken bir çok yaban hayvanının sesini duyacaksınız. Unutmayın doğa onların evi, korkmanıza gerek yok. Bu muazzam orkestranın keyfini çıkarın 🙂

Gerekli ekipmanlar nelerdir?

Bu soruya direk bir liste yapıp cevap vermek hatalı olacaktır.

Belirttiğim gibi; kamp yapmak istediğiniz yer, kamp yerine ulaşımınız, yeme içme alışkanlığınız, konfor anlayışınız gibi birçok faktör bu ekipman listesini değiştirecektir.

Başlıca bir ana ekipman listesi hepimizin işine yaracağı kesin. Aslında olmazsa olmazlar demek daha doğru olacaktır.

 1. Çadır

Öğlen sıcağında çadırın içinde pişmemek, gece ayazında üşümemek, yağmur altında çadıra damlayan suları durdurmak için bir mücadele içine girmek istemiyorsanız çadırınızı kamp yapacağınız mevsime göre seçmelisiniz. Bu konuda birçok alternatif var. Fakat rahatına düşkün biriyseniz çadır için az çok paraya kıymalısınız bence. Özellikle 4 mevsim bir çadır almanız tavsiyem olacaktır.

 1. Mat

Çadırınızı her zaman rahat bir yere kurmanız mümkün olmayacak. Mat size hem konfor sağlayacak hem de ısı yalıtımı ve nem izolasyonu konusunda büyük destek verecek.  Mat seçiminde eğer taşıma kolaylığınız varsa biraz kalın matlara göz atın derim. Isı yalıtımı için çok önemli. Son zamanlarda şişme matları kullananların sayısı arttı. Maliyet olarak daha yukarıda olsa da,  alınan verim kat kat fazla.

 1. Uyku tulumu

Günü yorgunluğunu atmak, doğanın sesiyle uyumak mı?

İşte bu paha biçilmez duygu için düzgün bir uyku tulumu şart. Piyasada boyut, ağırlık, kullanılan malzeme, konfor derecesi gibi bir çok ek özellikle bulabilirsiniz.

Bunla ilgili ayrı bir yazı hazırlayacağım ama tercih konusunda konfor derecesi yazan ibareye bakmanız önemli. Eğer yaz için bir tulum bakacaksanız 1-2 C lik bir tulum yeterli olacaktır.

kamp

 1. Kafa lambası/Çadır lambası

Gecenin karanlığından korkmayın. Belki de ilk defa sokak lambalarından fark etmediğiniz milyonlarca yıldızı bir arada görebileceksiniz. İlk defa Ay ışığının aslında geceyi aydınlattığını fark edeceksiniz. Yine de çok heveslenmeyip yanınıza mutlaka aydınlatıcılar alın 😊

 1. Yiyecek

Kamp hayatının vazgeçilmezi doğada yemek yemektir. Kamp için üretilen hafif yemek pişirme setleri bir çok ihtiyacınızı karşılayacaktır. Sabah kahvaltısı için çaydanlık içeren setlere veya ayrıca çaydanlık almayı unutmayın.  Tabi yine belirttiğim gibi bu tamamen taşıyacağınız yük oranı veya kamp alanına gidişiniz ile alakalı bir durum. Eğer araç ile ulaşım sağlıyorsanız, bol bol yemek yapmak için malzeme sıralanabilir. Gideceğiniz alanda yere ateş yakmak doğayı tehdit ediyorsa taşınabilir kamp ocakları sayesinde doğaya zarar vermeden yemeklerinizi hazırlayabilirsiniz. Yemek tercihleriniz tamamen size kalmış bir durum 😊

kamp

Bunların dışında aşağıda genel olarak ihtiyaç duyabileceğiniz bir liste hazırladım. Yazının başında belirttiğim gibi kamp amacınıza uygun olarak bu listeden ihtiyaç sıralamanızı belirleyip, en az malzeme ile kampa gitmek olmalıdır.

 • Kamp çantası
 • Kamp bıçağı + Balta + Testere
 • Fener + yedek pil
 • İlk yardım seti
 • Genel amaçlı kullanılacak ip
 • Tabak + çatal + kaşık
 • Tuvalet kağıdı + ıslak mendil + sabun gibi temizlik malzemeleri
 • Güneş kremi (Özellikle yaz kamplarında direk güneş ışınlarına maruz kalacağınızı unutmayın)
 • Yedek kıyafet
 • Böcek kovucu sprey
 • Matara ( Özellikle içme suyu olmayan bir bölge tercih ederseniz)
 • Güneş enerji paneli veya power bank
 • Panço (yağış dönemine denk gelirseniz mutlaka!)
 • Çakmak + magnezyum çubuğu veya kibrit. ( Yağış veya neme karşı korumalı, yedek alınmalı)
 • Sandalye
 • Çöp poşeti

Bu son madde çok önemli. Gelecek nesillerinde kamp hayatına devam edebilmesi için onlara bir doğa bırakmamız şart. Kamp alanından ayrılırken mutlaka artıklarımızı toplamalıyız. Doğa sevginiz benim gibi duygularınız ötesindeyse başkalarının da çöplerini toplayıp, arkamızda daha temiz bir doğa bırakabiliriz.

Doğayla kalın…

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap