Blog

Kamp ateşi için odun bulmak?

Kamp ateşi için odunu nasıl tedarik ediyorsunuz? soruna bir paylaşımda denk geldiğim için bu konuda bir içerik yazmak istedim.
Kamplarda yakacak odunu bulmak için öncelikle devrilmiş ve kurumuş ağaçlardan faydalanıyor olsak da halen bilinçsiz olarak doğaya çıkan insanlar yüzünden yaş ağaç kesenlere rastlamak mümkün. Özellikle kış kamplarında yaş ağaç kesme oranı çok daha fazla artıyor. 

Bana göre yaş ağaç kesmek cinayettir! Evet bu konu bu kadar önemli! Çünkü doğa, her zaman insanoğlunun tek tük denilebilecek hatalarını onaracak güce sahiptir. Fakat sürekli ve büyük hasarları kapatamayacak ve gelecekte bu durum bir felakete dönüşecektir. Bu konunun önemini ve bilincini ancak doğayı, geleceğine miras bırakmak isteyen bireyler anlayabilir.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Kış kampında kuru odun bulmak!

Yağmurlu veya karlı havalarda en büyük sorun kamp ateşini yakmaktır. Öncelikle bu tarz kamplara hazırlıklı gitmek işleri çok kolaylaştırır. Yanınızda getireceğiniz çıra vb kuru tutuşturucular ilk tutuşturma için önemlidir. Odun toplamaya öncelikle ağaçların yere yakın olan kuru dallarından başlamak gereklidir. Bu dal parçaları her kadar yağmur yağmış olsa da üst dalların koruması sayesinde kuru veya kuruya en yakın parçalardır.   Daha sonra etrafta bulduğunuz diğer ıslak dahi olsa odunları toplayabilirsiniz.

Ateş yakacağınız zemine en kuru olan dal parçalarını dizip, ağaçların yere yakın dallarından topladığınız kuru parçaları ise inceltebildiğiniz kadar inceltip üzerine koyun. Daha sonra yanınızda getirdiğiniz çıra veya diğer tutuşturucuları kullanacak ateşi başlatın ve ıslak olan odunları bu yanan ateşin etrafına dizin. Kısa süre sonra kurumaya başlayacaktır. Kuruyan bu parçaları da ateşin üzerine atıp ateşi yavaş yavaş kuvvetlendirmeniz gereklidir. Unutmayın ıslak dahi olsa tüm odunları ne kadar inceltebilirseniz inceltin. Bu hem kuruma süresini kısaltacak hem de ateşin kuvvetini yükseltecektir.

Eğer taşıma imkanınız varsa yanınızda kuru odun getirebilirseniz. Uzun süre yanan ve değerleri yüksek olan meşe odununun çuvalı 20 TL civarındadır.

Yaş ağaç yanmaz!

Doğru bilinen bir yanlıştır. Yaş ağacın tutuşması zordur ama yanan bir ateşin içine attığınızda yoğun bir is çıkarak yanar. Bunu bilen ve işin kolayına kaçmak isteyen insanlar yüzünden her geçen gün katledilen yaş ağaç sayısı artıyor. Doğayla bir bütün olmak amacıyla kamp yaptığını söyleyen kişiler tarafından katledilen bir doğa gerçeği var ortada. Bu durum her ne kadar azınlıkta kalsa da, bilinçlendirme olmaması durumunda gün geçtikçe artacaktır. Sırf ısınmak için bir canı almayın!

Yakmak için kesilen ve alanda bırakılan bir çam ağacı dalı

Kamp hayatının olmazsa olması kamp ateşidir.
Kamp hayatının devam etmesi, kamp yapabileceğimiz alanlara verilen izinlere bağlıyken, yaş ağaç kesip doğaya zarar veren, kamp hayatını kötü lanse eden bu insanların mantığını anlamak mümkün değil.

Peki neden yaş ağaç kesip, yakıyorlar?

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Kamp yapılan alanda kuru odun bulamadıkları ve uzak bölgeden taşımayla uğraşmak istemedikleri için. Evet bence başlıca neden bu! Oysa kamp yapmanın amaçlarından biride, alıştığımız şehir konforunda unutulmuş kaslarımı çalıştırmak değil mi? Kamp ateşini yakmak için harcanan efor bunu fazlasıyla karşılıyor.

Bazı insanlar odun aramaktan, odunları kesmekten, kamp ateşini baştan aşağı yönetmekten zevk alır. Kamp alanından çok uzakta da olsa doğaya saygılı bir şekilde kuru odunları toplayıp yakarlar. Bu insanların kamp yapmakta ki amaçlarından bir tanesi de o kamp ateşini yönetmektir. Saygı duyulacak ve doğaya olan sevgilerinden ötürü takdir edilecek bir durumdur.

Yanında kuru odun getirmek kamp kültürüne aykırıdır! Son zamanlarda sıkça duyduğum bu söz yüzünden yanında kuru odun getirmeye çekinen insanlar mı var? Peki nedir bu kamp kültürü? Kim, neye göre belirlemiş bunu? Bana göre kamp kültürü denen şey tamamen bir uydurmadır. Herkesin kamp yapmaktaki amacı aynı olsa da içeriği farklı olabilir. Yani kamp kültürü tamamen bireyseldir. Kimileri kamplarda sadece yemek yapıp yiyebilir, kimileri de bolca yürüyüş yapabilir. Kimileri sırf doğa fotoğrafı için kamp yaparken kimileri de tek bir fotoğraf dahi çekmeden kampı bitirir. Kime ne? Birinin doğada, doğaya zarar vermeden, karşılıklı faydalanmasından daha güzel ne olabilir ki? Bırakın herkes istediği şekilde kamp yapsın. Yeter ki doğaya zarar vermeden, doğada vakit geçirsin.

Neden yanımda kuru odun getirmeliyim?

  • Kamp yapacağınız alanda kuru odun bulmak zorsa,
  • Kış kamplarında ıslanmış olan odunların çıkardığı isten etkilenmemek için,
  • Odun arayışına enerji harcamamak için,
  • Kısıtlı kamp zamanınızı odun toplayarak geçirmemek için,

Hangi sebebi seçerseniz seçin yaş ağaç kesmek yerine yanınıza taşıma imkânınız varsa, çuvalı ortalama 20 TL olan kuru odun alın!

Kamp hayatı Türkiye’de henüz yeni keşfedilmiş bir açık hava etkinliğidir. Bu tarz doğaya zarar veren davranışlar kamp hayatını yanlış tanıtacak ve insanların doğa ile iç içe olduğu bu alana yasaklar / sınırlamalar gelmesine neden olacaktır. Doğa karşılıklı faydalanmamız için var. Yaş ağaç keserek kendi geleceğimize zarar verdiğimizi unutmayalım!

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap