Blog

Kamp için en uygun bıçak tavsiyesi

Kamp bıçağı seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konu bıçağı hangi amaçla kullanılacağıdır. Birçok markaya ait bıçaklarda veya el yapımı bıçaklarda farklı çelik kalitesi ve malzemeler kullanılmaktadır. Neredeyse her bıçağın kullanım amacı farklıdır.  Kısacası kamplarda kullanım amacınıza uygun bıçak tercih etmelisiniz. Peki kamplarda bıçağa olan ihtiyacımız nedir?

1-Kamp mutfağı kullanımına uygun bıçaklar

Kamp mutfağı için bıçak tercihinde bana göre en önemli nokta bıçağın karbon çelik olmamasıdır. Karbon çelik bıçakların bakımı diğer paslanmaz bıçaklara nazaran daha çok önem gerektirir. Nemli kalan karbon bıçağınız kısa sürede paslanma yapabilir. Özellikle soğan, portakal gibi asit içeren sebze ve meyvelerde kullanmak istediğinizde anında kararma yaptığını fark edeceksiniz. Peki şef bıçakları da karbon çelikten tercih edilmiyor mu? derseniz evet şef bıçaklarının büyük kısmı karbon çelik olarak yapılmakta. Bunun en büyük sebebi ise keskinliğidir. Fakat üzerindeki kaplama paslanma ve kararma olayını neredeyse yok etmekte. Bizlerin tercih edeceği el yapımı veya Morakniv gibi firmaların üretimleri olduğunu varsayarsak birçok modellerinde bu kaplama yok. Bu yüzden kamp mutfağına uygun değil diyebiliriz. Paslanmaz çelik bıçaklar kamp mutfağına uygundur. Burada ise tercihimizi etkileyen ana faktör bıçağın kalınlığı olmadığıdır. Özellikle el yapımı bıçakların et kalınlığı çok yüksek ve kamp mutfağında çok işe yarar diyemeyiz. Morakniv, Fikars, Opinel gibi birçok markanın standart paslanmaz çelik bıçak fiyatları 50-60 TL den başlıyor. Yani kamp mutfağında kullanmak için ciddi bir para ödeyip bıçak almanıza gerek yok. Tabi işin biraz gösteriş kısmına bakıyorsanız tercih sizindir.

2-Kamplarda genel amaçlı kullanıma uygun bıçaklar

Kamplarda kullanmak için büyük servetler ödeyerek bıçak alıyor musunuz? Bence bu tamamen hobisel bir konudur. Yani kampta genel ihtiyaçlarınızı karşılamak için Morakniv Robust bile yeterli olacaktır. Bir bıçakla ne yapıyorsunuz? Ağaç yontma, ip kesme, batonlama… Bunları yapabilmek için et kalınlığı biraz fazla olan herhangi bir bıçak fazlasıyla yeterlidir. Diğer bahsettiğim hobisel kısım benim için de geçerlidir. D2 çelik, n690 çelik, O1 çelik, damascus vs gibi bir çok çelik türü bushcraft faaliyetlerde kullanılabilecek segmente girebilir. Bushcraft bıçağı diye ortalıkta dolaşan bıçaklar belirttiğim gibi tamamen hobisel. Bushcraft ne demek? Hayatı idame noktasında doğada rahat yaşayabilme / vakit geçirme. Yani kullanılan materyallerin doğadan temin edilmesi de dahil. Yani aslında biz bu konuda kendimizi tatmin ediyoruz. Keza bana göre bun da bi,r sakınca da yok. O zaman bushcraft bıçağı diye nitelendirdiğimiz bıçakları tercih ederken nelere dikkat etmemiz gerektiği konusuna gelelim. Çeliğin ve kabzasının dayanıklı olması. Buna bağlı kılıfın dayanıklı ve kullanışlı olmasına da dikkat etmek gereklidir. YAni örneğin N690 çelik full tang  olan (Yani bıçağın çelik kısmı kabzaya kadar tam olan)  kabzası ele tam oturan, denegesi, simetriği iyi olan her bıçak kamptaki ihtiyaçlarımızı fazlası ile karışılacaktır. Markalarda 200 liradan başlayan fiyatlar olsa da el yapımı benzeri bıçakların fiyatını ustalar emeği karşılığında belirlemektedir. Fakat şu an piyasada ortalama 300 – 700 lira arasında el yapımı bushcraft bıçağı dediğimiz niteliklere uygun bıçaklar satılmakta.

 

 


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap