Blog

Kamplarda Alkol Kullanımı

Genel olarak kamplarda alkol kullanımına karşı olanlardanım. Konuya başlamadan önce bu karşı oluşumun en büyük sebeplerinden bir tanesi, kamp yerindeki sohbet akışının ve iş dağılımın bozulmasından kaynaklı olduğunu belirtmek isterim.

Kamp yapmaktaki amacımız, doğanın içinde şehrin gürültüsünden uzaklaşırken, televizyon ve telefon gibi teknolojik aletler yüzünden birbirimizi dinleme, anlama fırsatı bulmadığımız her konuda uzun uzun sohbet edebilmek değil mi? Ateş başında alkol kullanan ve kullanmayan kişiler arasındaki diyalogların başka boyutlarda olduğunu fark etmemek mümkün değil. Bu da kampın asıl amacına aykırı olan en büyük faktördür bana göre. Alkol kullanan birinin kamp yerindeki iş akışını zayıflattığı veya üzerine düşen iş dağılımını tamamen yapamayacak konuma gelmesi de cabası.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bir iki kadehten bir şey olmaz!

Özellikle bu cümleyi kullandıktan bir kaç saat sonra sarhoş olmuş veya bir iki kadehin ötesine taşımış çok insana rastladım. Hem bildiğiniz gibi; alkolün etkileri, kişinin bünyesine göre değişmektedir. Özellikle kamp yaptığınız kişi sarhoş olursa, kamp alanının sağlık ocağına uzaklığı, ilk yardım bilgisi eksikliği vb gibi konular yüzünden ciddi sorunlarla karşılaşmanız kaçınılmaz.

Kış kamplarında içimizi ısıtır

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Alkol damar yollarını genişleten bir madde olduğu için kısa süre sıcaklık hissi vermiş olsa da aşırı alkol alan kişilerde ciddi ısı kaybına neden olduğu hatta donarak ölmesine yol açacağı bilimsel olarak açıklanmıştır. Keza alkolün neden olduğu sıvı kaybından kaynaklı daha çok üşümeye başlayacaksınız.

Genel anlamda alkolün zararları bilinirken kamp alanlarında bu zararların oluşturduğu risk iki katına çıkmaktadır. Keza aşırı alkol tüketimi, alkol zehirlenmesine ve ölümle sonuçlanmasına yol açabilir.

Kamp hayatı bizi mutlu eden, iş dağılımları ile dostluğumuzu pekiştireceğimiz, bol bol sohbet edip birbirimizi daha iyi tanımamız için bize fırsat sunan bir yaşam tarzıdır. Bu yaşam tarzına özellikle çocuklarında alıştırılması, erken yaşlarda doğa ile buluşturulması hem gelişimi hem de sağlıklı büyümeleri için çok önemli. Onlara örnek olacak bir adım atarken kamp alanında alkol kullanmamanızı önemle rica ederim.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bir sonraki kampınızda alkol kullanmayarak bunu deneyimleyim. Bu hayat tarzınıza daha çok eğlence ve sohbet katacağınız kesin.

Doğayla kalın…

 


Sosyal Medyada Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap