İnceleme

Narex Oyma Takımı

Narex Oyma Takımı

Özellikle kaşık ve kuksa yapma hevesiniz varsa ağaç seçimi kadar ekipman seçimi de çok önemlidir.

Bu konuda ekipman maliyetlerini göz önünü alırsak, deneyerek öğrenmek yerine kullanıcı yorumlarına göz atın derim.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bugün sizlere biraz Narex oyma bıçaklarından bahsetmek isterim. 

Ekipman araştırmalarımda birkaç kez Narex’in adını duymuştum. Belkide daha önce sizler hiç duymadınız. Bu gayet normal bir durum çünkü Narex oyma bıçakları seri üretimlerine yeni başladı… 

Her ne kadar Türk üreticinin çeliğine güvenim sonsuz olsa da maalesef sadece para kazanmak arzusuyla üretim yapan yerli birkaç oyma bıçağı denemem hüsran olmuştu. Bu kötü deneyimlerden sonra oyma bıçakları üzerine bir çok araştırma yapmak zorunda kaldım. Yine yerli kaliteli üretimler yapan ustaları buldum. Yanı sıra fabrikasyon üretimle kaliteli sonuçlar ortaya çıkaran Narex ile de tanışmış oldum.  

Çek çeliğinin kalitesini oyma bıçaklarıyla birleştiren Narex bu alanda sanırım kendini kanıtlamaya kararlı.

Test etmek için iyi bir fırsat oldu bana da.  

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

4’lü set olarak aldığım bıçaklar; düz yontma bıçağı / geniş ve ince ağızlı kaşık oyma bıçakları/ Dar ağızlı oluklu iskarpela şeklinde. Aslına bakarsanız bu set birçok farklı oymacılık işlemlerinde size yeterde artar. Özellikle şık süet deri çantası ile her daim zarar görmeden bıçakları muhafaza edebilirsiniz.

Sap kısmındaki kabalık bıçakların çok rahat ele oturmasını sağlıyor. Özellikle kuksaya derinlik verirken bıçağın ele oturup kaymaması çok önemli. Sapın elinden kayması sonucu yaralanmalara çok sık rastlıyoruz. Ağacın sertlik derecelerine bakmadan hunharca kullanamama rağmen herhangi bir kayıp vermeden testleri başarı ile geçti. Çelik kısımları da her ne kadar kalın gözükse de ağız yapısı kaynaklı kesme konusunda herhangi bir problem fark etmedim. 

Oyma konusunda en rahat işleyeceğiniz tür olarak bilinen ıhlamur ağacından bir kuksanın bu set ile oyulması yaklaşık 20 dakika civarında sürüyor. Tabii bu süre sizin uyguladığınız baskıya ve vereceğiniz şekillere göre değişecektir. (Sadece iç oyma işleminin süresidir. Pürüz düzeltme, şekil verme ve zımpara işlemleri hariçtir.).

Belirttiğim gibi kaşık oyma bıçakları boyut ve tutuş açışından gayet kullanışlı. Aşağıda fotoğrafını paylaştığım kaşığı yapmam çok üzün sürmedi 🙂 

(Oyma bıçaklarının keskinliğini hatırlatarak çalışmalarınıza başlamadan önce mutlaka kesilmeye dirençli eldiven kullanmayı unutmayın.)  

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap