İnceleme

Plancx Solar Güneş Enerji Paneli

Kamplarda özellikle fotoğraf ve video derken telefonların şarjları çok çabuk tükeniyor. Her ne kadar bir kısım, kamplarda elektronik cihazların yeri olmadığını düşünse de özellikle acil durumlarda büyük ihtiyacımız var. Şarj problemini ortadan kaldıran güneş enerji panelleri arasında yeni çıkan ve tasarımı yerli olan Plancx Solar güneş enerji paneli tercihinizi etkileyecek artılar sunuyor. Öncelikle fiyatı diğer birçok güneş enerji panellerinin çok altında. Şu an ki ön satış fiyatı 104 TL civarında

Plancx Solar güneş enerji paneli

Güneş enerji sistemlerinin kalitesini belirleyen en önemli unsur panel ve USB çıkış portudur. Plancx yüksek teknolojiye sahip Amerikan sunpower maxeon teknolojisini kullanıyor. Bu ne demek oluyor peki? Hücrelerin verimliliğinin boyutların düşmesi. Yani A4 boyutlarındaki bir panelden alınan verimliliği kartvizit boyutlarındaki bir panelden almak diyebiliriz.

Hücreler kırılsa dahi enerji üretimine devam ediyor. Enerjiyi arkalarında bulunan bakır bağlantılardan ilettiği için ön cam kırılsa dahi enerjide bir aksaklık yaşamıyorsunuz. Özellikle kamp ve doğa faaliyetlerinde yaşanan aksilikler vs gibi olumsuzluklarda ihtiyacımız doğrultusunda sunulmuş bir özellik. 30 dereceye kadar esnek, su geçirmez, toz geçirmez, çizilmeye karşı dayanıklı bir panelden bahsediyorum. Su geçirmezlik kısmını risk almamak adına test etmedim tabi 🙂

Panelin en büyük avantajlarından birisi power bank şarj ediyor olması. Birçok güneş enerji panelinde bu özellik yok. Daha önce kullandığım markaları değiştirmedeki en büyük amaç buydu. Kamplarda gündüz güneş enerjisinden yararlanıp telefonu şarj etme imkanım var ama akşamları, geceleri sıkıntı yaşıyordum. Keza çadır içi aydınlatma sistemimde power bank ile çalıştığından benim için büyük arttı. USB ile çalışan bir vantilatörü yaz kamplarında çadırın içinde rahatça çalıştırmanıza da olanak sağlayan bir özellik.

Ayrıca 5v olan fanlarıda güneş enerji paneline bağlayarak gün içinde çalıştırabilirsiniz. Uzun bir USB kablo ile paneli güneşe, fan’ı yanınıza alırsanız rüzgarlı bir gün geçirebilirsiniz 🙂

5v ile çalışan Sony A3, bluetooth kulaklıklar, Garmin, Suunto gibi dijital saatleri, kindle gibi e-kitap okuma cihazlarını da şarj edebilirsiniz.

Kullandığım Road modeli 12Watt 2.1 amper. Bildiğimiz hızlı şarj diyebiliriz. Tabi güneş enerji panellerinden tam verimi alabilmek için iyi bir ara kabloya sahip olmanızın yanı sıra dik gelen öğlen ışıklarını da kullanmanız gerekiyor. Ortalama şarj amperiniz genelde 1.5 – 1.6 arasında olacaktır. Bu da bizler için fazlasıyla yeterli bir aralık gibi.

Walk modelinin arka kısmında tam kapanan fermuarlı bir kısım var. Telefonu içine koyup şarj edilmesini bekleyebilirsiniz. Basit ama ince düşünülmüş bir ayrıntı. Çünkü usb kablo ile sarkan veya bir yere tutturmaya çalıştığımız telefon veya power bank leri sabitlemiş oluyoruz.

Paket içinde gelen cam vantuzları ve ince karabinalar var. Vantuzlar çok bir işimize yaramasa da karabinalar ile çadırın üst direklerine rahatça sabitleyebilirsiniz.

Rahatlıkla düşük fiyatına rağmen çok yüksek performans veren  ve tavsiye edeceğim bir ürün diyebilirim.

Kullanım anında özellikle öğlen dik saatlerde kullanacaksanız güneş enerji paneli ciddi bir ısı da çektiği için telefonu panelin arkasına değilden mümkünse gölge bir alana koymalısınız. Bu ısınma hem şarj süresini kısaltabilir hem de telefonunuza zarar verebilir.

Markanın Road, Walk ve City olarak farklı modellerde ürünleri var. Kampta kullanmak için en ideal olan ürünü Walk diyebilirim. Sırt çantası ile kampa gidecekseniz çantanın içine koymak yerine karabinalar ile çantanın üstüne asabilirsiniz. City modeli ise hem küçük hem de taşıması daha kolay. Bana soracak olursanız özellikle kadınların tercih edebileceği güneş enerji paneli olabilir. Çantalarında günlük hayatta da rahatça taşıyabilirler.

Ürün şu an satışta değil. Türkiye’de henüz yaygınlaşmasa da fonlama sistemi ile hayatına devam edecek. Bu yüzden Plancx markasının sosyal medya hesabı ilginizce. Amerika’da sıkça kullanılan bir yöntem olduğu için ortak dil olması açısında ingilizce olarak devam edecekler. Şu an Plancx fiyatı 18 USD. Aşağıdaki linke tıklayarak daha detaylı kontrol edebilirsiniz.

https://www.indiegogo.com/projects/plancx-minimalist-portable-solar-charger–2/x/19622984#/

Fon sistemi nasıl çalışıyor? Kampanya boyunca ön sipariş alarak ön gördükleri bütçeyi toplayamaya çalışacaklar. Kampanya sonunda ise kargolama yurt dışından yapılacak ve hemen ardından alıcıya gönderilen kargo takip numarası ile kargosunu anlık olarak https://www.17track.net/en adresinden takip edebilecek.

Plancx Güneş Enerji Paneli 


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap