Kamp Yeri Önerilerim

Sardala Koyu Kamp | Kocaeli Kamp Yerleri

Kocaeli Kandıra’da bulunan, İstanbul’a yakın kamp yapmak isteyenlerin tercih ettiği Sardala Koyu Karadeniz kıyısında ormanla denizin bir arada olduğu saklı bir cennet. Kandıraya yaklaşık 25 Km uzaklıkta bulanan Sardala Koyuna İstanbul’dan gitmek isterseniz  yaklaşık 2 saatlik bir yolculuk sonrasında ulaşabilirsiniz.  Sardala Koyu sosyal medya aracıyla paylaşıldığı için eskiye nazaran biraz daha kalabalık. Doğal bir alan olduğu için bölgede çöp konteynere vs yok. Bölgesel olarak birçok çöp yığını var. Kampa veya günübirlik gidecek kişilerin bu konuda hassas olmasını özellikle tavsiye ederim.

Sardala koyunda denize yakın alanda veya aracınızın yanınızda olacağı tepe kısmında kamp yapabilirsiniz. Sardala Koyu kamp ücreti veya giriş ücreti yoktur.  Doğal bir alandır. Yine Sardala Koyu’nda tuvalet ve duş imkanı için bir kabin yok.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Zemin durumunu genelde toprak olsa da çakıl alanlarda var. Sardala Koyuna kampa giderken kalın bir mat tercih etmenizde fayda var. Karadeniz kıyısında olduğu için akşamları rüzgarın etkisiyle serin oluyor. Kıyafet konusunda tedarikli gitmenizde fayda var.

Yer ateşi yakabilirsiniz. Bu konuda arka tarafın ormanlık bölge olduğunu düşünerek gerekli önemleri aldıktan sonra ateş yakmanızda fayda var. Keza Sardala Koyu’nun doğal bir alan olması ve İstanbul’a yakınlığı ile tercih edilmesinden kaynaklı sık ziyaretçisi var. Yer ateşi yakarken daha önce yakılmış alanları kullanmalısınız. Çok fazla ateş izi gerek doğaya gerek görsele ciddi zarar veriyor. İmkanınız varsa yer ateşi yerine mangal vb ekipman kullanarak ihtiyacınızı gidermenizi öneririm. Bölgede odun sıkıntı çok fazla yok. Biraz yürüyüş sonrası odun bulabilirsiniz.

Denize girecekler Karadeniz kıyısı olduğunu unutmamalı! İlk giriş kısmı derin olmasa da dikkat edilmelidir. Özellikle sonbahar aylarında veya rüzgarlı yaz aylarında dalgalar oluyor. Bölgede bir can kurtaran yok. Aksi bir durum yaşanmaması adına bu konuya dikkat ediniz.

Alan ve çevresinde alışveriş imkanı yok. Kampa gitmeden önce alışverişinizi tamamlamanız gereklidir. İstanbul’a yakın kamp yerleri listesinde ilk sıralarda yer adlığı için hafta sonları biraz kalabalık olabilir.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

İstanbul’a yakın kamp yeri için en ideal doğal alanlardan biridir Sardala Koyu. Alan içerisinde doğal kayalarda ve mağaralarda bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Kayalıkların arasında oluşan derede kamp sandalyeniz ile vakit geçirmeyi unutmayın.

Sardala koyuna kamp yapmak için gidecekseniz mutlaka yanınıza çöp poşeti ve eldiven alın. Kampçıların diğer günübirlikçilere nazaran doğaya daha duyarlı olduğunu düşünerek; alanda bırakılan çöpleri de toplayıp diğer insanlara örnek olacağından eminim.

Doğayla kalın


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

Yorum Yap