İnceleme

Silky Gomboy 210-10 İnceceleme

Silky Gomboy 210-10 İnceleme?

Doğada olmazsa olmazlar arasında yer alan ekipmanlardan birisi de testeredir.

Kamp yemeklerinin hazırlanmasında veya soğuk hava koşullarında kamp ateşinin sürekli ve kuvvetli olmasını sağlamak için akşam öncesinde odun toplama telaşımız başlar. Sanırım kamplarda bizi en çok yoran uğraşlardan biriside yakacak odun hazırlamaktır.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Yazıya başlamadan önce birçok doğa severin bildiği ama hatırlatma yapmam gereken bir konu var!

Kamp ateşi için kamp alanı etrafında birçok yıkılmış, kurumuş ağaç bulabilirsiniz. Son zamanlarda kamplarda yaş ağaçları kesen arkadaşları sıklıkla görüyoruz. Keza yaş ağaç yanmaz! Aksine çıkaracağı yoğun duman ile size zarar verecektir.  Kamp yapmanın amacı doğanın içinde doğanın sessizliğinde dostça vakit geçirip doğadan karşılıklı faydalanmaktır.  

Bu odun toplama telaşında bizler için en gerekli ekipman bana göre testeredir.

Kaliteli bir testere hem bu süreci kolaylaştırır hem de çok fazla efor sarfetmeden sonuca ulaşmanızı sağlar.

Uzun zamandır Dünya’da kendini kanıtlamış bir marka olan Silky’nin Gomboy 210-10 modelini kullanıyorum. Katlanabilir yapısı ile hem az yer kaplıyor hem de kullanımda pratiklik sağlıyor.

Özelliklerine gelecek olursak;

  • Çelik Türü: SK-4 High Carbon Çeliği
  • Namlu Boyu :210 mm
  • Et Kalınlığı : 1.4 mm
  • Diş Ölçüleri : 30 mm başına 10 diş
  • Ağırlık : 240 grm

Testerenin dişleri ustura keskinliğinde. Kanallı dişleri sayesinde pürüzsüz kesim imkanı sağlıyor. Çok fazla efor sarf etmeden çözüme ulaşmak kaçınılmaz. Son toplu kampımda yaklaşık 200-250 kg odun kestiğim halde yorgunluk seviyem diğer marka testere kullanımlarıma göre çok düşük seviyelerdeydi. Ele tam olarak oturan ve kaymasını engelleyen kauçuk sap kısmının da bunda katkısı çok büyük. Yaklaşık 1 yıldır yoğun olarak kullanmama rağmen henüz bileme dahi istemedi. Fiyat konusunda ilk başta pahalı gibi gözüküyor olsa da ilk kullanımdan sonra, performansını görüp bu fiyatı hak ettiğini düşüneceksiniz. 

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Kullanıcının dikkat etmesi gereken çok önemli bir konu var. Bu testerenin ağız yapısı tek yönlüdür. İterken değil, çekerken kesim yapar. Bu sebeple itiş gücünü mutlaka düşük tutmalısınız ki baskıya karşılık testereniz kırılmasın. Testereyi çekerken namlunun burun kısmını tam olarak ağacın iç kısmına sokmamız gerekiyor. (Bir miktar boşluk kalsın.) İtiş anında burun sıkışırsa çok çabuk kırılabilir.

Kullanımı ile alakalı Efe Av Ticaret’in yayınlamış olduğu basit anlatımlı bir video aşağıdaki gibidir.

 

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap