Blog

Uçaklarda bagaj bölümünde bıçak taşınabilir mi?

Bıçaklar kamp hayatında olmazsa olmaz ekipmanlar arasında yer alır. Fakat uçak seyahati ile katılacağınız kamplarda çoğu zaman taşıması yasaktır diyerek kamp çantasındaki yerini alamıyor.

Sadece kamp için değil, şehir dışı gezilerinde de beğendiği bir bıçağı uçakta taşımayacağı düşüncesi ile almaktan vazgeçen çok fazla kişi vardır.

Uçaklarda valiz içinde bıçak taşınabilir mi?

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bu soru üzerine Türkiye’de hizmet veren hava yolları ile görüşüp konuya netlik kazandırmak istedim.

Türk Hava Yolları: Uçuştan en az 24 saat önce çağrı merkezi ile görüşüp özel talep açılması gereklidir. Bu talep esnasında bıçağın kullanım amacı ve ölçüleri gibi genel bilgiler istenmekte ve çoğunlukla görüşme anında talebe onay gelmektedir.  Türk Hava Yolları müşteri hizmetleri: 444 0 849

Pegasus : Herhangi bir kayıt açtırmaya gerek yok. Pegasus bu tarz bıçakları hediyelik eşya statüsünde değerlendiriyor. Eğer bıçağa ait bir fatura var ise yanınızda bulundurmakta fayda var.Pegasus müşteri hizmetleri: 0888 228 1212 (*Pegasus müşteri hizmetlerini aramak ücrete tabidir.)

Sun Express : Sun Express bu konuda biraz daha hassas davranıp uçuş öncesi [email protected] adresine bıçağın fotoğrafını atmanızı talep ediyor. Bu talep mailine fotoğrafın yanı sıra bıçağın ölçüleri ve uçuş bilgilerinizi (İsim ve Soyadı / bilet numaranız ) yazmanız gereklidir. Maile yanıt biraz geç geliyor. Bu yüzden uçuşunuzdan 48 saat önce mail atıp, belirli aralıklarla Sun Express in call center’ına sonuç ile ilgili hatırlatmalar yapmanızda fayda var.Sun Express müşteri hizmetleri: 444 0 797

Onur Air: Herhangi bir ön talebe ihtiyaç duymadan direk hava limanında bagaj teslimine verilebilir.Onur Air müşteri hizmetleri: 0850 210 6687

Atlas Jet:  Bagaj kısmında dahi hiçbir şekilde bıçak taşınmasına izin vermiyor.  Atlas Jet müşteri hizmetleri: 0850 222 0000

**Uçak içine, el bagajınızda veya üzerinizde hiçbir şekilde bıçak vb kesici aletler ile giremeyeceğinizi belirtmek isterim. Yukarıdaki bilgiler sadece check-in kontuarında teslim edilmek üzere vereceğiniz bagajınız içindir.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bagaj içindeki bıçak; kılıfında, ulaşılması (kullanılması) zor olacak şekilde muhafaza edilmiş olmalıdır. Kesinlikle kabin içine boyutuna bakılmaksızın bıçak kabul edilmemektedir.

Uçakta kamp malzemeleri taşımak ile ilgili detaylı içerik için tıklayınız

 

Havalimanına valizinizde bıçakla nasıl girersiniz? 

Hava limanı girişindeki ilk x-ray kapısında görevli olan güvenlik görevlilerine bilgi verip, tutanak tutulmasını istedikten sonra ilgili hava yolunun kontuarına başvuru yapabilirsiniz.

Tutanak tutulduktan sonra kontuara kadar bir görevli size eşlik edebilir.  Hava limanlarına ve görevli olan memurların inisiyatifinde göre farklılık gösteren bir durum söz konusudur.

***İlgili bilgiler 2018 Mayıs ayında hava yollarının çağrı merkezleri ve Atatürk hava limanı güvenlik şefi ile görüşülerek yaklaşık 20cm lik kılıfında taşınacak bir bıçak bilgisi verilerek alınmıştır. Hava yolları bu bilgilerde güncelleme yapma hakkına sahiptir. Uçak bileti almadan önce ilgili hava yolunu arayıp teyit etmeniz gereklidir.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

7 Yorumlar

  • Merhaba,
    Çok güzel bir konuya değindiğiniz için teşekkür ederim. Bu konuyla ilgili başıma gelen bir olayı anlatayım arkadaşlara benim de bir yardımım dokunur belki.
    Trabzon’dan İstanbul’a gelirken, Sürbisa bıçakları ve el çakıları almıştım hediye diye. Bıçakları bagaja verdim hiçbir sıkıntı olmadı. Ancak el çakılarını cebimde unutmuşum, uçağa binmek için 2. x-ray cihazından geçerken cihaz uyarı verdiğinde fark ettim. Bagajımıda verdiğim için tekrardan bagaja vereme gibi bir durumum söz konusu değildi. Eğer uçağa binmek için vaktiniz var ise şanslısınız. Çünkü üzerimdeki çakıları havalimanların da bulunan polis noktalarına tutanak ile teslim edip aynı uçakla birlikte çakılarım İstanbul’a geldi. Bende bana verilen tutanak ile uçağımın indiği havalimanındaki polis noktasından teslim aldım. Yani bagaja verilmeyi unutulan kesici aletlerinizi polis noktalarına teslim edip gideceğiniz yerden teslim alabilirsiniz.

    • Merhaba, Anadolujet uçuşlarında 2 adet bıçak taşıma hakkınız var. Kabin bagajınızda bıçak bulunduramazsanız check-in yani kayıtlı bagajınızda 2 adet bıçak taşıma hakkınız var. Öncesinde herhangi bir kayıt yaptırmanıza vs gerek yok. İç hat ve dış hat uçuşlarında da durum aynıdır. Sadece bıçağın bagaja kabulu için iyi muhafaza şartı var. Yani kılında, ulaşılması ve çıkarılması zor olacak şekilde paketlenmelidir. 444 2538 nolu AnadoluJEt müşteri hizmetlerini arayarak da teyit edebilirsiniz.

Yorum Yap