Blog

Deri nedir? Nereden temin edilir?

Deri nedir? Nereden temin edilir?

Piyasada Vaketa, Kösele, Süet, Crazy (yağlı deri) Nutuk ve Meşin adı altında deriler bulabilirsiniz. Yapacağınız çalışmaya göre deri tercihiniz değişecektir. Her deri kalınlık, sertlik ve yüzeysel faktörler gibi farklılıklar gösterir. Bıçak kılıfı, çanta gibi çalışmalarda ağırlıkla vaketa deriler tercih edilmektedir.

deri cüzdan

Vaketa deri nedir?

Sığır derisinin geleneksel tabaklanma yöntemi (bitkisel tabaklanma) ile üretilmesidir. Hiçbir kimyasal malzeme kullanılmadan üretildiğinden insan sağlığına da bir zararı yoktur. Doğal ten rengi ile kullanıldığı gibi deri boyları ile istenilen renklerde boyanabilmektedir.

Ağırlıkla bıçak kılıfı, çanta, kemer gibi ürünler için tercih edilmektedir. Kalın yapılı bir deri olduğu için cüzdan vb bir çalışma için daha yumuşak deriler tercih edilebilir veya vaketa deri inceltilebilir.

vaketa deri

Deri tabaklama nedir?

FUL VEJETAL(Bitkisel tabaklama)

Mimoza, valeks , kenrako ve palamut gibi bitkisel malzemelerle en az %60-70 oranında uygun pH da tabaklama yapılır. Deriye şekil almasını ve sertliği veren işlenti budur. Bu işlentiyle işlenmiş olan deriler maske, duvar saati, çanta, bavul ve kemer üretiminde içinde krom oksit olmadığından dolayı tercih edilen insan sağlığı açısından da uygundur.

Deri nereden temin edilir?

Birçok ilde deri sanayi siteleri veya dericilerin toplu olarak bulunduğu yerler mevcut. Kısa bir araştırmadan sonra perakende satış yapan yerleri bulabilirsiniz.

İnternet üzerinden satış yapan ve birçok dericinin de tercih ettiği @handandleathercraft’a veya @vaketaderi ye göz atabilirsiniz. Genel anlamda büyük ebatlarda ve dolar kuru ile satıldığı için fiyatları biraz yüksek gelebilir.

Eğer sadece hobi olarak ufak tefek işler yapacağım diyorsanız, parça deri temin etmenizde fayda var.

Parça deri nerede bulunur?

İnternette parça deri alımı ile ilgili maalesef bir alternatife ben de rastlamadım. Bunun için yine belirttiğim gibi deri sanayi sitelerinde parça deri nasıl temin ederim diyerek yola çıkmanız gerekecektir. Parça deri satışında da önemli bir konu; büyük miktarda almış olsanız dahi, çoğunlukla sizin işinize yaramayacak tür ve ebatlarda deri veriliyor. Parçalar arasından da deri seçmenize izin verilmiyor.

parça deri

İstanbul’da yaşayanlar için; Tuzla deri sanayi sitesinde veya Gedikpaşa’da bulunan Gedikpaşa Ermeni kilisesi (Mimar Hayrettin Mahallesi) etrafındaki dericilerden parça deri bulmak mümkündür.

*Bir bıçak kılıfı yapacaksanız ortalama olarak 20×30 cm lik bir deri parçası size yeterli olacaktır.

Deri el aletleri nelerdir?

Yapacağınız deri çalışmasına göre bu el aletleri farklılık gösterir. Örneğin cüzdan veya bıçak kılıfı yapacaksanız, deri kesme bıçağı, deri dikiş kenarı delici ( Vurma zımba, çapraz delgi veya çatal zımba olarak adlandırılır), dikiş iğnesi, mumlu ip gibi ana malzemeler kısmen yeterli olacaktır. Fakat aksesuar anlamında kullanacağınız çıt çıt, kemer tokası vb şeyler için ek vurma zımbası, çıt-çıt zımbası gibi araç gereçlere de ihtiyacınız olacaktır.

deri aletleri

Deri el aletleri nereden temin edilir?

Yine deri satışı yapan bölgelerde zımbacı adıyla bulabileceğiniz gibi internette güvenilir satış yapan ayakkabımalzemesi veya handandleathercraft göz atabilirsiniz. N11 gibi satış sitelerinde de bulmanız mümkündür.

deri aletleri

Başlıca deri el aletlerini tanıyalım

Deri kesme bıçağı

Derinin kalınlığı ve yumuşaklığını göz önüne alırsak normal bir maket bıçağı her deride size yardımcı olamaz. Her şeyden önce düzgün bir kesim için deri kesme bıçaklarından birine sahip olmanız gereklidir. (Sadece amatörce bir çalışma yapacaksanız kaliteli bir maket bıçağı işinizi görecektir.)

deri aletleri
Görseldeki deri kesme bıçağı el yapımı olup @wood.desing hesabından alıntı yapılmıştır.

Şerit kesme bıçağı

deri aletleri

Dikiş kanal aracı

Dikiş kanalı açılacak yerlerin düz ilerlemesi ve derinin kaba kısmın çıkarılmasında kullanılır. Sonrasında delgi aleti ile iğne delikleri açılacaktır.

deri aletleri

 Vurma zımba, çapraz delgi, çatal zımba

Kalıbını çıkarttığımız çalışmanın dikiş yapılacak yerlerine iğne deliklerinin açılması için kullanılır. Deri genel yapısı ile kalın olduğu için, direk iğne batırarak delik açmak mümkün olsa da, zordur.

deri aletleri

 Deri dikiş iğnesi

Normal iğnelerden farkları biraz daha kalın ve uç kısımlarının daha az sivri oluşu. (Zımba ile deride açılan boşluğun içinden geçirildiği için uç kısımları sivri değil.) Bazı çalışmalar için ucu sivri iğneler tercih edilirken, dar alanlar için U şeklinde iğneler tercih edilir. Yaptığınız çalışmaya göre iğne tercihleri farklılık gösterebilir.

deri aletleri

Deri dikiş ipi – Mumlu ip

Hem uzun vade kullanılması açısında hem de dikiş işlemi bitirilince ipin mumlu kısmını ısıya maruz bırakıp dayanıklılığını arttırabildiğinizden mumlu ip kullanılır. Farklı renklerde bulabilirsiniz.

deri aletleri

Çıt-çıt zımbası

Cüzdan veya benzeri bir çalışma yapıyorsanız fermuar gibi dikimiz zor bir tercih yerine genelde çıtçıt kullanırız.

Farklı boylardaki çıtçıtlar için önce deride çıtçıtın oturacağı bir boşluk açmanız için boş delik delme zımbasına ihtiyacınız olsa da daha rahat bulabileceğiniz kemer delme makasları da ihtiyacınızı karşılayacaktır. ( Geniş bir deride çalışıyorsanız mecburen bu tarz bir delme zımbasına ihtiyacınız olacaktır.)

Deri üzerinde çıtçıt’ın takılacağı boşluk açıldıktan sonra aşağıdaki gibi pres kalıbına ihtiyacınız olacaktır. (Kullanacağınız malzemenin boyutuna göre değişiklik göstermektedir.)

deri aletleri deri aletleri

Handandleathercraft, ayakkabimalzemesi ve vaketa deri -> bir reklam yönlendirmesi değildir! İnternet üzerinde güvenilir satış yapan bir firma. Birkaç deri ustası ile görüşerek olumlu referans aldığım için ekledim.   Özellikle deri ve deri el aletlerinin fiyatlarını görebilmeniz adına ekledim.

 


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

Yorum Yap