İnceleme

Kamp Ocağı

Kamp ocağı seçimi sırasında onlarca farklı model arasında boğulabilirsiniz. Nurgaz kamp ocağı başlığı altında 9 farklı kamp ocağı çeşidi mevcutken Orgaz kamp ocağı başlığı altında 7 farklı kamp ocağı seçeneği mevcut. Tabi diğer markalarda da çok fazla seçenek bulunmakta.

Kamp ocağı tercihi yaparken her üründe olduğu gibi kullanıcı yorumlarına bakmanın yanı sıra ne amaçla kullanacağınızda çok önemli. Yani sırt çantanızla kampa gidiyor olmanız, yüksek irtifada kamp yapacak olmanız, pratik yemekler veya sadece çay demleyecek olmanız gibi faktörleri göz önüne almasınız.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Öncelikle kamp ocağından yüksek verim alabilmek için, kartuş kalitesi ve saklanma süreci çok önemlidir. Son zamanlarda sıkça yaygınlaşan kartuş doldurma işlemi kamp ocağınızın performansını fazlasıyla düşürecektir. İlgili konuda ‘kamp tüpünü çakmak gazıyla doldurmak‘ başlığındaki yazıma göz atabilirsiniz.

Kamp Ocağı Tavsiye

Kamp ocakları arasında en çok tercih edilen iki model vardır.

Nurgaz Toros Ocak

Toros, benimde yaklaşık 2 senedir kullandığım model. Birçok farklı markanın modelini kullandığım halde, Nurgaz Toros ocak en memnun kaldığım ve yanımdan ayırmadığım ocağımdır. Neredeyse tüm ocakların vazifesi aynıdır. Yani kamp ocağı seçerken nelere dikkat edilmeli gibi bir liste elbette kullanım yerine göre değişir fakat Toros ocak yüksek irtifa vs gibi durumlar haricinde neredeyse hepsine uyumlu. 120 gr ağırlığa sahip ve taşıma kutusunda satılıyor. 80 gr, 230gr ve 450 gr tüplerde kullanabilirsiniz. En büyük artısı boyut olarak en orta sınıf olması. Yani çaydanlık, tencere vs tüm ekipmanlarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Üzerine konulan çaydanlığın vs kaymaması için ocağın üst kısmı tırtıklı bir yüzeye sahiptir. Basit bir detay gibi gözükse de bazı modellerde üst kısım düz olarak üretilmiş ve ocak hafif bir eğimde de olsa devrilme riski çok büyük. Bu yüzden kamp ocağı seçerken mutlaka tırtıklı üst kısmı olan modelleri tercih edin. Birçok farklı model arasından tavsiye edebileceğim Nurgaz Micro Toros Ocaktır. Bunun en büyük sebebi ateşi genel olarak yaydığı ve boyutları bakımından sırt çantasında da rahatlıkla taşınabilecek seviyede olduğundandır. Bu model ile Nurgaz Ilgaz Micro kamp ocağı sıkça karıştırılıyor fakat neredeyse tüm detayları ile aynı ürün diyebiliriz. Sadece başlık kısmı Ilgaz ocağa göre biraz daha büyük ama bana göre bu bir avantajdır. Ateşin çapını genişletmek tencere gibi büyük ekipmanları ısıtmada hem zaman hem de kolaylık sağlıyor. 

Şu an ki satış fiyatı 80GR kartuş dahil 160 TL dir.

Nurgaz Titanyum Ocak (Mini / Micro Ocak)

25 gr ağırlığa sahip ve çok az yer kaplayan titanyum ocak, 230gr ve 450 gr tüplerle kullanılabilmekte. Boyutu ve ağırlığı ile en çok tercih edilen kamp ocağı arasında beklide ilk sırada yer almaktadır. Taşıma kapasitesi ile ilgili net bir bilgi yok. Fakat üzerinde döküm tencere dahil rahatlıkla kullanılabilir. En büyük dezavantajı ise ağız çevresinin Toros ocağa göre daha ufak olması. Yani her ne kadar küçük ve taşıması biraz daha kolay bir ocak olduğu için tercih edilse de tencere vs gibi geniş bir şey koyduğunuzda devrilme riski taşıyabilir. Titanyum ocağın en büyük artısı  ateşi daha dik ve sabit bir noktaya doğru püskürtmesi. Bu durum kullanıcı açışından tasarruf sağlamaktadır. Fakat özellikle ince alüminyum bir kap koyduysanız sabit ve aynı noktaya dik gelen bir ateş zarar verici olabilir.

Şu an ki satış fiyatı 160 TL dir.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Tercih noktasına geldiğimizde titanyum ocak her ne kadar daha avantajlı gözükse de genel kullanıma uygun olduğu için Toros ocağı tercih edenlerdenim.

Diğer bir konuysa bu kamp ocaklarını yurt dışından almak. Yerli üretim olarak bir kaç farklı model var. Fakat bu modeller boyutları bakımından taşımaya pek uygun olmadığı için tercih edilmiyor. Firmaların diğer sattığı katlanabilir ocaklar ithal ürünlerdir. Aliexpress, amazon gibi sayfalarda benzeri veya aynı ürünlerin satışı var. Fakat fiyat kısmına baktığımızda neredeyse aynı fiyatlar. Keza son düzenleme ile her ürüne getirilen ve kargo sırasında alınan vergi ile fiyatlar aynı seviyelerde oluyor. Bu yüzden hem çok fazla beklememek hem de herhangi bir sorunda iletişime geçebileceğiniz birilerini bulmak adına Türkiye’deki firmalardan ürün almanızı öneririm.

Kamp ocaklarında yaşanabilecek en büyük problem çakmak kısmının bozuk olmasıdır. Ürünü ilk aldığınızda bunu test edip herhangi bir problem varsa ilgili firma ile görüşmeniz gereklidir. Ayrıca kullanım sırasında da yüksek ateşe maruz kalırsa çakmak kısmında erime/taş kısmında çatlama sonrası arıza meydana geliyor ve çalışmıyor. Böyle bir sorun ise garanti kapsamı dışında tutulmakta.

 

Yurt dışından kamp ocağı almak için izlemeniz gereken prosedürleri ve ödenen vergileri görmek için Yurt Dışından Kamp Malzemesi Almak isimli yazıma göz atabilirsiniz.


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

Yorum Yap