İnceleme

Kamp ve Çadır Sobası

Özellikle çocuklu ailelerin soğuk havalarda kamp için en çok aranan listesinin başında kamp sobası yer almakta. Çocukları tulumun içinde tutmak çoğu zaman imkansız oluyor. Sırf bu yüzden birçok kişinin çocukları ile kış kampına gidemediğin farkındayım. Peki bu işin bir çözümü var mı?  

Kamp ve çadır sobası olarak hem Türkiye hem de yurt dışı kaynaklarının büyük kısmına baktım ama aradığım özellikleri barındıran bir ürün maalesef bulamadım. Yani gece boyunca sağlığa zarar vermeyecek şekilde çadırı sürekli sıcak tutacak bir önerim yok. Odun yakıtı ile çalışan kamp sobalarını yurt dışından getirtme imkanınız var ama eklenen vergiyle birlikte çok yüksek rakamlara denk gelmekte. Keza Türkiye’de satılan kamp sobaları içinde fiyatlar çok yukarıda diyebilirim. Tabi fiyat konusunu performans ve ihtiyaç talebine göre değerlendiriyorum. Ürün özellikleri ve kişisel tercihleri göz önüne alırsak 1500 liralık bir kamp sobasını almakta sizin tercihiniz. 

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Kamp sobası olarak önerim Karadeniz’de yaygın olarak kullanılan fındık sobalarının küçük versiyonu olacaktır. Kamplarda ısı, yemek pişirme gibi ihtiyaçlarımızı fazlasıyla karşılıyor. Tabi bir de yer ateşi yakmama konusunda büyük bir avantajı var.

Kamp Sobası

Kış kamplarında ısınmak için hafif ve pratik çözüm olarak önereceğim bu sobanın fiyatı 89 TL. Hafif  olmasının yanı sıra farklı kullanım alanları ile de ihtiyaçlarımıza hizmet ediyor. Üst kısmında çay kahve ve yemek pişirebilirken, üst gövdeyi çıkardığımızda içinde bulunana ızgara teli sayesinde mangal olarak kullanabiliriz. Bu odunlu kamp sobası çadır içinde kullanıma uygun olmasa da çadır dışındaki alanda hem ısınma hem de yemek pişirme için kullanabileceğimiz en uygun fiyatlı kamp sobasıdır.  Fakat aliexpress gibi bir siteden çok uygun fiyata temin edebileceğiniz çadır için soba çıkışı aparatı sayesinde soba kullanımına yetecek genişlikteki çadırların bagaj kısmında bu soba kullanılabilir. Aynı şekilde barınak içinde bu soba kullanıma uygundur.  Ürünü N11 üzerinden satın aldım. Ürünü detaylı incelemek isteyenler göz atabilir. Ürün linki için tıklayınız.

Gazlı Kamp ve Çadır Sobası

Aşağıdaki ürün çadır içinde kullanıma kesinlikle uygun değildir. Çadırın dışındaki ısınma ihtiyacına yönelik. Yüksek ısı vererek gerek dış alanda gerekse kapalı alanda ciddi bir sıcaklık sağlıyor. Fakat kesinlikle çadır içinde kullanılmaması gerekli. Çok yüksek bir ısı verdiğinden çadır içinde kullanıldığı taktirde tente de erimeye yol açacaktır.  450 gr kartuş ile en uzun 6 saat kullanabilirsiniz. 

Aşağıdaki ürün için özellikle 90 lı yıllarda evlerde bolca kullanılan katalitik sobaların minik hali diyebiliriz. Silindir kamp tüpleri ile çalışan bu soba çok kısa sürede çadırın içini ısıtmaya yeterli. Fakat silindir bütan propan kamp tüpü ile çalışan bu sobanın, sürekli açık kalması ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Kısa süreli uyumadan önce çadırı ısıtıp kapandığından emin olduktan sonra uyuyabilirsiniz. Keza çadırın içinde kendiniz veya çocuğunuz varsa pencerelerden birinin açık bırakmanız çok önemli. Çadırın içinde kimse yokken açık bırakmış olsanız dahi çadıra girmeden önce birkaç saniye çadırı havalandırabilirsiniz. İlk kullanım anında çadır içinde bir gaz kokusu yayıyor. Bunu gidermek için ilk kullanım anında 3-5 dakika çadırı havalandırmanızda fayda var. Gece boyunca yine soğuk havayı kırmak için aralıklarla uyanıp tekrarlayabilirsiniz. Fakat belirttiğim gibi gaz ile çalışan bu ürünü kesinlikle kapatmadan uyumayınız ve çalışırken çadırın pencerelerinden birini açık bırakınız.  Aksi halde zehirlenmelere ya da yoğun baş ağrısına sebep olabilir. Tabi her ne kadar katalitik gibi ateşleme önünde koruyucu tel olsa da çadırın ne kadar kolay yanabileceğinden bahsetmeme gerek yok. Gerekli güvenlik önlemlerini mutlaka alınız.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Tabi işin işine sağlık girince üstüne basa basa tedbirlerden bahsediyorum ama bu basit tedbirler ile güvenle kullanabilirsiniz. Kişisel bir tecrübemi paylaşmak istiyorum; geçen kış Ankara kampında, kızım üşümesin diye neredeyse tüm gece hiç uyumadan bu kamp sobasını açık tuttum. Tabi çadırın penceresini açık bırakarak. En düşük ayarında dahi, tuluma girmeyen kızım sıcaktan terlemişken, ben uykusuzluktan ayakta zor duruyordum. Gazlı kamp sobalarının en büyük eksisi gazın yol açabileceği baş ağrısı. Eğer çadırınızın geniş bir bagajı varsa kamp sobasınızı bagaj kısmında yakmanız daha güvenli olacaktır.  

Bir tüp ile ortalama 2,5 saatin üzerinde kullanım süresi var. Silindir 220 gr tüplerin fiyatı da diğer kamp tüplerine göre çok düşük, yaklaşık 10-15 TL arasında.

 

Doğayla kalın…


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

4 Yorumlar

    • onu da çok araştırdım ama mazotla çalışanlar çadır için sıkıntı. 12v ile çalışanlar içinde forumlarda çok kısa sürede hata verip, iç tellerinden atmalar oluyormuş ki bu eğer dışa doğru bir atma ise gece çadırında ciddi bir sorun oluşturabilir. Bu konuda net bilginiz olursa paylaşırsanız sevinirim.

  • Bütan – propan gaz karışımı ile yanmalarda karbonmonoksit çıkışı ihmal edilebilir ölçülerde oluyor. Yani sobayı çalıştırdıktan sonra havalandırma veya uyurken kapatma gibi önlemlere zehirlenme riski açısında gerek yok. Ancak uyurken aktif alev çıkaran bir cihaz elbette yangın riski oluşturacaktır.

    • Bilgi için teşekkürler. Bu sobalarda her ne kadar alevleme noktasında sıkıntı olmasa dahi uyurken sönme vs gibi ihtimallerde risk almamak adına kapatmak çok daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak dediğiniz gibi her ne kadar sağlam bir zemine dahi koysak yangın riskini de göz önünde bulundurmak gerekli. Gece uyumadan önce yaklaşık 5-10 dakika çalıştırıp, çadırın içindeki soğuk havayı kırmak sanırım herkes için yeterli olacaktır.

Yorum Yap