İnceleme

Morakniv Robust İnceleme

Morakniv Robust Karbon Kamp Bıçağı

Morakniv Robust incelemesine başlamadan önce, bir bıçağı hangi amaçlarla kullanmak için alacağınıza karar vermiş olmanız gereklidir.  Çünkü kampların vazgeçilmezi olan kamp bıçakları modeline ve kullanım alanlarına göre farklılık göstermektedir. Mutfak işlerinde mi kullanacaksanız? Yoksa kamp faaliyetlerinde mi? Eğer tercihiniz sadece kamp mutfağında kullanmak olacaksa Morakniv Robust tercihinize uygun değildir. 

Morakniv Robuts Özellikleri

  • Toplam Uzunluk : 20,6 cm
  • Kesici Uzunluk : 9,1 cm
  • Namlu Et Kalınlığı : 3,2 mm
  • Çelik : Karbon Çeliği
  • Kılıfı : Polimer
Morakniv Robust

Morakniv Robust

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Neden sadece mutfak işlerinde kullanım için almamanız gerektiğini açıklamak gerekirse; karbon çelik bıçakların bakımı yapılmazsa kısa sürede kararma, lekelenmeler ve paslanma meydana gelir. Özellikle limon, portakal ve soğan gibi asit içeren ürünlerde kullanırsanız çok kısa sürede karardığını göreceksiniz. Bu kararma anlık olarak sağlık açısında bir zarar teşkil etmese de bakımı yapılmayan bıçak zamanla paslanacaktır.


Robust modeli bushcraft veya normal kamp faaliyetleri için fiyat-performans olarak en ideal bıçaklardan birisidir. Karbon çeliğinin kararma/paslanma gibi eksi bir yönü olsa da keskinlik anlamında diğer çelik türleri içinde en iyiler arasındadır.


Morakniv Robust Kamp Bıçağı

Bu yazıyı yazmadan önce yaklaşık 8 ay kadar Morakniv Robust’u kullandım. Kişisel deneyimlerim; Kabza kısmı ergonomisi çok iyi, ele tam oturması güven veriyor. Polimerden üretilen tokalı kılıfı ise her kemere uyumlu. Bıçağın kılıftan çıkarılması ve geri koyması gibi işlemlere sorun çıkarmıyor. Bıçağın boyutları ise ne çok büyük ne de çok küçük denilecek seviyede. 3.2 mm kalınlığa sahip olan çeliği sayesinde özellikle kamplarda odun inceltmek için güvenle kullanabilirsiniz. Üzerine birçok defa baskı uygulamama rağmen kırılmaz olmadı. Bıçağın ağız kısmı scandi formunda olduğu için birkaç video izleyerek kısa sürede bileme işlemi kendiniz yapabilirsiniz. 8 aylık kullanım sonrasında herhangi bir karar olmadı.

Her kullanımdan sonra temizledim. Kullanmadığım zamanlarda nemli bir ortamda muhafaza etmedim ve belirli aralıklarla namlu kısmını yağlayarak bakımı yaptım.  

En büyük eksilerinden birisi bıçağın sırt kısmında kumlama işlemi yapılmamış. Sanırım maliyetini düşürmek için pek fazla uğraşmak istememişler. Fakat normal kullanımda herhangi bir sorun teşkil etmiyor, sadece görsellik diyebiliriz…

Doğayla Kalın…

 

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

 


Takip edip destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

  • Acaba alsam mı diyerek Googleda araştırıyordum. Güzel bilgiler olmuş, teşekkürler. Tek aklıma takılan kararma dediğiniz olay olursa ne yapmamız gerekli?

Yorum Yap