Blog

Doğal Sivrisinek Kovucular

Yaz kamplarının en zor yanlarından biri de sivrisineklerle yapılan mücadeledir. Kamp dönüşü kızarmış ve şişmiş bir vücuda sahip olmak istemiyorsanız birtakım önlemler almanız şart. Doğal yöntemler kullanarak sivrisinekleri kendinizden uzak tutmanız mümkün.

Kamp hayatının bizlere kattığı en önemli değer doğaya olan saygımızdır. Bu saygı, doğada hiçbir canlıya zarar verememek üzerine kuruludur. Sivrisinekleri öldürmek üzerine değil, onları kovucu/uzaklaştırıcı doğal çözümler üretmemiz gerekli olduğu düşüncesindeyim.

Sivrisinekleri kendinizden uzak tutun!

Sivrisinekler terli tenleri sevdikleri için, mümkün oldukça terli kıyafetlerinizi değiştirmenizi ve sık aralıklarla elinizi/yüzünü bolca yıkamanız, hatta imkanınız varsa ılık duşlar almanızı tavsiye ederim.

Sivrisinekler koyu renkleri sevdikleri için açık renkli kıyafetler tercih edin.

Kamp alanı tercih ederken su birikintisi olan yerlerden uzak durun. Su birikintileri sivrisineklerin bolca yaşadıkları alandır.

Yemek sonrası bulaşıkları hızlıca yıkayın. Yemek artıkları sivrisinekleri kendine çekecektir. Eğer yemek sonrası bulaşıkları yıkama imkanınız yoksa yemek artığı olan tüm tabak çanakları bir çöp poşeti içine koyup hava alamamasını sağlayın.

 

Kendimiz veya çocuğumuz için aldığımız bu tedbirlerden sonra sivrisinekleri bizden uzaklaştıracak doğal çözümleri uygulayabiliriz.

Sivrisinek hangi kokuya gelmez?

Sivrisineklerin en sevmediği kokular; lavanta, portakal, limon, ada çayı, kadife çiçeği, karanfil, okaliptüs, defne, reyhan, sarımsak, soğan, sirke ve biberiye kokularıdır. Sivrisinek gelmemesi için bu kokuları kullanabilirsiniz. En etkili sivrisinek kovucu için aşağıdaki seçeneklerden birini veya birkaçını kamp alanınızda uygulayabilirsiniz.

Doğal sivrisinek kovucular!

 • Eğer yanınızda taşımanız mümkünse, masanızın üzerine fesleğen koyup sivrisinekleri kendinizden uzaklaştırabilirsiniz. Ek olarak fesleğenin dibine reyhan ve karanfil serpiştirebilirsiniz.

 • Bir kap içerisine bir miktar su doldurup, ince kıyılmış sarımsak ekleyebilirsiniz. Yarım gün kadar bekledikten sonra spreyli bir şişeye koyup çadırınızın üst ve yan kısımlarınıza sıktığınızda, sarımsağın içindeki sülfür sayesinde sivrisineklerin yanı sıra kene, pire gibi haşereleri de sizden uzak tutacaktır.
 • Birkaç bardağın içine sirke doldurup kamp alanınızın yakın çevresine ( birkaç adım mesafesine) bırakabilirsiniz. Sirke kokusu sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır.

 • Özellikle çocuğu ile kampa gidenler için; kapaklı bir kavanozun içine, 1 su bardağı elma sirkesi, bir çorba kaşığı kurutulmuş adaçayı, kekik, biberiye ve lavantayı ekleyin. 10 gün boyunca her gün çalkalayarak buzdolabında muhafaza edin. Bir süzgeç yardımı ile otları süzdükten sonra yarı yarıya sulandırın ve cildinize sürün.  *lavanta yerine reyhan veya defne yaprağı da olabilir. *Çocuğunuzda bu bitki türlerinden birine karşı alerji olabileceğini unutmayın!
 • 1 su bardağı su içine 5 damla limon yağı, 10 damla fesleğen ya da nane yağı ekleyerek cildinize sürebilirsiniz.
 • Çadırlarınızın içine, eğer bulabilirseniz olgunlaşmamış bir limonu ortadan keserek, içine karanfiller saplayarak bırakabilirsiniz. Limon ve karanfil kokusu sivri sinekleri çadırınızdan uzak tutacaktır.

 • Türk kahvesi ve bol şekerli az miktar suyu karıştırıp, hamur haline getirdikten sonra bir tahta çubuğun üzerine, kaba olacak şekilde sarıp kurutursanız, kamplarda tütsü olarak sivrisinekleri uzaklaştırmakta kullanabilirsiniz. (*mangal için satılan ufak tahta şişler olabilir.)
 • Duman her zaman sivrisinekleri sizden uzak tutar. Kamp ateşinin içine bir miktar ada çayı atarsanız sivrisinekleri kovacaktır.
 • Aktarlardan temin edebileceğiniz nane yağını cildinize veya kıyafetlerinize sürebilirsiniz. Nane kokusu sivrisinekleri sizden uzak tutacaktır.

Sivrisineklerden kurtulmak için doğal çözümlerin yanı sıra en etkili yöntemlerden biri su birikintileri yakınında durmamak. Sivrisineklerin en yoğun olduğu alanlar su birikintileridir. Eğer mecburen bir su birikintisi yakınında oturacaksanız bir bardak sirkeyi suyun içine atarak sivrisinekleri kendinizden uzak tutabilirsiniz.

 

Doğal Sivrisinek Kovucu Sprey

Malzemeler

 • Limon yağı
 • Limon suyu
 • Lavanta yağı
 • Nane yaprağı
 • Karanfil

Hazırlanışı

Bir kap içine doldurduğunuz suyu ocağa koyunuz. İçine nane yaprağını ve bir avuç karanfili ekleyip, kaynama noktasına gelinceye kadar ocakta tutunuz. Sonra soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra limon yağı, limon suyu ve lavanta yağını ekleyip bir sprey şişe içinde bolca çalkalayın. Doğal olarak hazırladığımız bu sivrisinek kovucu spreyi vücudunuzda kullanabilirsiniz. Etkisinin kimyasal olan spreylere nazaran daha çabuk geçeceğini düşünürsek sıkça uygulamanız gerekecektir.

Sivrisinek ısırığına karşı doğal çözümler

 • Isırılan bölgeyi elma sirkeyi ile ovalayabilirsiniz.
 • Kaşıntı ve şişmeyi önlemek için ısırılan bölgenin üzerinde biraz buz bekletebilirsiniz.
 • Yoğun kaşıntı varsa, ufak bir parça bal sürerek kısa sürede kaşıntının geçmesini sağlayabilirsiniz.
 • Soğutulmuş çay çöpü ısırılan bölgenin nemlenmesinde ve şişkinliğinin azalmasında fayda sağlayacaktır.
 • Kaşıntının azalmasında bir diğer yöntemde ısırılan bölgeye limon sürmektir.

 


Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci

http://www.youtube.com/dogadakiyabanci


 

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

1 yorum

Yorum Yap