İnceleme

En Ucuz Ekipmanla Kuksa Nasıl Yapılır?

Kuksa yapmak isteyip, gerekli ekipmanların ücretini duyunca vazgeçenlerin sayısı oldukça fazladır. Peki tüm bu ekipmanlara gerek var mı?

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Güzel bir sonuç elde etmek için maalesef birçok ekipmana ihtiyaç var.

  • Oluklu ıskarpela
  • Oyma bıçağı
  • Testere
  • İşkence aleti
  • Kesilmeye dirençli eldiven
  • Zımpara

Tabi yapmak istediğiniz kuksaya göre bu ekipman listesi çeşitlendirilebilir.

Kuksa ve kaşık oyma ekipmanlarına ait ürün incelemeleri için buraya tıklayabilirsiniz.

En ucuz Ekipmanla Kuksa Yapmak

Yukarıda saydığım birçok ekipmandan vazgeçmek, yapım sürecini yavaşlatsa da bir şekilde sonuca ulaşmanızı engellemeyecektir.. En ucuz şekilde kuksa yapmak için oluklu ıskarpela ve kesilmeye dirençli eldiven yeterlidir. Evet kesilmeye dirençli eldiven… Her şeyden ödün verebilirsiniz ama ciddi yaralanmalarla karşılamamak için 20-25 lira başlangıç fiyatlı kesilmeye dirençli eldivenden asla.

Şimdi gelelim asıl konuya;

Kuksa veya kaşık yaparken ana hedefimiz içini oymak ve kenar kısımlarını düzeltmektir. Eğer kuksa yapmak gibi bir merakınız varsa eminim ki evinizde testere ve bıçağınız vardır. Kullanacağınız ağacın kenarlarını düzeltip kuksa formunu vermek için elinizdeki testere ve bıçak size yetecektir. Oymacılık işlerinde kullanılan ince, keskin testerelerden ve yontma bıçağınız olsaydı bu süreç çok hızlı olacaktı ama belki de kısa süre sonra vazgeçme ihtimaliniz olan bir hobi için başlangıçta ciddi bir yatırım yapmanıza ihtiyacınız yoktur.

Kenar kısımlarını testere ve bıçağınız ile düzelttiğiniz kuksanız için bir sonraki aşama içini oyma. Evet, özetle kuksa yapımında olmazsa olmaz ilk ekipmandan biri oluklu ıskarpeladır. Bu noktada internette yaptığım araştırmalar  Narex markasının ürettiği Wood Line Standart bükülmüş ağız oyma ıskarpelasında son buldu.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Bu içeriği hazırladığım günkü satış fiyatı 71.00 Lira. Güncel fiyatını görebilmek için Narex’in Türkiye distribütörü olan Nalburcuk ‘un sayfasına yönlendirme verdiğim aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

NAREX 893508 Wood Line Standart Bükülmüş Oluklu Ağız Oyma Iskarpelası 8×90 mm

Uç genişliği 8mm olmasına rağmen işimizi fazlasıyla görecektir. Bunu belirtmemdeki asıl amaç, ağız kısmı ne kadar geniş olursa kuksa veya kaşık oyarken alacağı parça o kadar büyük olacaktır.

Kuksanın yapımını hızlandırmak adına oymaya başladığınızda bu ağzı geniş ıskarpelalar önemli. Tabi iç kısımlara ilerledikçe de ağız yapısı daha dar olan ıskarpelalar tercih etmeniz gerecek. Biz zamandan çok bütçeye yoğunlaştığımız için sadece dar ağızlı bir ıskarpela yeterli.

Oluklu ıskarpelalar ile kuksa yapmanın en büyük dezavantajı oyma aşamasında ağız geneişliği kadar parçayı derine inerek çıkarmasıdır. Bu durumda oyma yaptığınız alanda oluşan pütürleri düzeltmek için oyma bıçağı ile çalışmanız gerekse de bütçe açısından zımpara ile biraz uğraşmanız gerekecekti. Bu yüzde ıskarpela ile oyma yaparken çok fazla derine inip, ağaçtan daha çok parça alarak süreci hızlandırmaya kalmayın. Az ama düzgün şekilde ilerlemenizde ciddi fayda var.

Kuksa yapımına ait tüm süreci öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

View this post on Instagram

Bazı hobiler, kendinizi yeniden keşfetmenin tadına varmanıza olanak sağlar. Bir tahta kaşığı yapmaya çalışmak mesela. Marketlerde dahi bulabileceğiniz bu tahta kaşıkların satış fiyatı 4-5 Lira. Kendiniz yapmak istediğinizde ise ekipmana bağlı saatlerce emek vermeniz gerebilir. -Bu emeğin karşılığı mı? Şehirlerdeki koşuşturmadan dolayı fırsat bulamadığınız sakinlik hissi. Sonunu bilmediğiniz bir uğraşın içinde ruhunuzu dinleme fırsatı. Kılık kıyafet zorunluluğu olmayan bir yerde kendinizle yüzleşme olanağı ve nicesi… -Her deneyim bir bilgi, her hata basit bir ders.. Zamanı planlayarak hareket etmeniz gerektiğini öğreneceksiniz bir tahta kaşığı yaparken. Bir sonraki hamlenin hatalı olması, tüm emeğin çöpe gitmesine neden olacağını bileceksiniz ! Alternatif çözümler üreterek sona varımda kestirme yolları keşfedeceksiniz. Ve nicesi.. Öğrendiğiniz her şey şehir yaşamınızın kalitesini arttıracak. Evet, kişisel gelişim adı altında verilen onca ders, bir tahta kaşık yapımında da saklı…

A post shared by Emrah Koçer (@dogadakiyabanci) on


Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

2 Yorumlar

Yorum Yap