İnceleme

Nurgaz Kuksa Bardak

Nurgaz Kuksa Bardak İncelemesi

Kuksa (Guksi) temini konusunda gün geçtikçe çok fazla firma veya sosyal medya hesabı satış yapmaya başladı. El emeği kuksaların yanı sıra teknolojik aletler yardımıyla hatta CNC makinelerinde de yapılmaya başlayan kuksaların tercihi konusunda kafa karışıklığı da beraberinde oluşuyor.

Birçok kişi kuksa bardakları doğal bir ürün olduğu için kullanmak istese de sadece görseli güzel diyerek alanlarda var. Bunu belirtmemdeki asıl amaç; kuksalar kurumuş veya kurutulmuş (fırınlanmış) ağaçlardan yapılmakta olup, doğal malzemeler ile kaplanmaktadır. Her kullanımdan sonra bakımı yapılmadığı taktirde çatlayacak veya sağlık açısından zararlı olan bakteriler üretmeye başlayacaktır.

Kuksa bakımı ile ilgili bilgileri Kuksa Nasıl Yapılır? yazımın en son kısmında açıklamıştım.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

El yapımı bir kuksanın fiyatı şu an yaklaşık 100 Lira ile 250 Lira arasında değişmekte. Bu bedel kullanılan ağaç türüne veya işlemeye göre ustanın belirlediği emeğidir.  Özellikle bu ücretleri veremeyecek olan kişiler, şu an ortalama 45-50 TL gibi bir rakama satılan Nurgaz Kuksa Bardak almaya yöneliyor.

nurgaz kuksa bardak

Nurgaz Kuksa Bardak İncelemesi

Kayın ağacından yapılmakta olan bu kuksalar diğer kuksalara nazaran daha çok bakım ister. Bu yazıya başlamadan önce araştırma yaptığımda bir kısım olumlu yoruma rastlamış olsam da aşağıdaki şikayet yorumları daha çok dikkatimi çekti ve bilgilendirmek adına bu yorumların bazılarını sıraladım…

  • İlk kullanımda kuksa bardağım çatladı.
  • Kimyasal koku geliyor.
  • Kuksa bardağın iç kısmı deri kokuyor.
  • Ürün kutusundan çıkardığımda çatlamış haldeydi.
  • Ürün ilk geldiğinde kokuyu gidermek için ılık suya koydum ve çatladı.

Nurgaz Kuksa şikayetlerinde en önemli başlık sanırım kısa sürede çatlama problemi.


Öncelikle kayın ağacı sert bir dokuya sahip, mobilya ve oyuncak yapımlarında kullanıldığı gibi yurt dışında veya yurt içinde temini diğer ağaç türlerine nazaran daha kolay olduğu için uygun fiyatlıdır.

Kayın ağacından kuksa olur mu?

Her ağaçtan kuksa yapılabilir ama dayanıklılık ve sağlık açasından değerlendirmek şart. Kayın ağacının sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmasa da kuksa yapımı için kurutulma seviyeleri, ağacın bölgesi vb gibi faktörler değerlendirilmeli. Bu sebeple kayın ağacı ile el yapımı bir kuksada çok fazla çatlama riski olsa da fabrikasyon bir üretim ile çatlama riski en az indirilmiş o0lacaktır.

nurgaz kuksa bardak

Nurgaz kuksa ürün kutusunu ilk açtığımda deri ile vernik arasında bir koku ile bende karşılaştım. Ürünü stok anlamında uzun süre tutmuş olma ihtimaline karşı kulp kısmındaki derinin kokusu ağaca sinmiş olabilir diye düşünüyorum.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Fiyatı gerçekten piyasadaki kuksaların çok altında. Özellikle aliexpress gibi Çin sitelerinde dahi daha yüksek rakamlara satış yapılıyor. Çatlama şikayetleri için tamamen kişisel bir tavsiyem satın aldığınız kuksanın üzerinde böyle bir koku varsa, kokuyu gidermek için su içinde bekletmeyin. Nurgaz kuksa bardağı veya el yapımı başka bir kuksa  bardak dahi bu bekletmeden sonra çatlatacaktır. Öncelikle kullanmadan önce birkaç gün hava akımı olan nemsiz bir ortamda bekletebilirsiniz. Koku gitmemiş olursa veya sağlık anlamda bir tereddüttünüz varsa ince bir zımpara ile (1000 kum zımpara olabilir) hafifçe üst kısmı zımparalayıp sırlama yaptıktan sonra gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

nurgaz kuksa bardak

Satın aldığınızda çatlama vb bir problem varsa Nurgaz ile iletişime geçip, değişiklik talep edebilirsiniz.

Açıkçası kendi görüşüm, kişinin kendi yaptığı kuksayı kullanmasından yanadır. Eğer buna imkânı yoksa el yapımı, el işçiliği olan bir kuksaya sahip olmasıdır. Fakat olaya fiyat açısından bakacak olursanız, Nurgaz kuksa piyasada bulabileceğiniz en düşük fiyatlı kuksadır. Bakımını düzgün yaptığınız sürece gönül rahatlığı ile uzun vade kullanabilirsiniz.

kuksa bardak

Eklenen Bilgi:

Nurgaz’ın satışını yaptığı kuksa bardaklarda olan çatlama problemi ile ilgili sorun yeni tedarik edilen ürünlerde giderilmiş. Yeni kuksa bardaklar için ağaç tercihi kauçuk ağacı olarak seçilmiş. 100 ml, 150ml ve 200 ml kapasiteli olarak satılan bu kuksaya test amaçlı 3 gün boyunca sıcak/ılık su dökerek denedim ve bir çatlama olmadı.  Tamamen doğal olduğu belirtilmiş olmasına rağmen ilk kullanımda bir koku vardı. Bekleme süresi ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Yine de ilk kullanım öncesi sıcak / ılık su ile durulayıp kullanmakta fayda var.

Doğayla Kalın…

 

 

Sosyal Medya Hesaplarımdan Takip Edebilirsiniz !

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

 

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

Yorum Yap