Blog

Güvenli ateş nasıl yakılır?

Kamplarda güvenli ateş nasıl ateş yakılır?

Kampta ateş yakılması ve kamp ateşi çeşitleriyle ilgili birçok bilgiye internet üzerinde ulaşmak mümkünken, yere ateş yakıldığı taktirde doğaya verdiği zararı ve bu zararı en aza nasıl indirebiliriz ile ilgili ne yazık ki çok fazla bilgi yok.

Bende bu konu hakkında kazandığım tecrübe ve edindiğim bilgilerle bir içerik hazırlama kararı aldım.

Yere ateş yakmanın zararları nelerdir?

 • Toprağın içinde yaşayan ve toprağın canlı olmasını sağlayan mikroorganizmalar ve yüzeye yakın böcekler vardır. Yüksek ısı bunların tamamını yok edecektir.
 • Ağaçların besleyici kökleri yüzeye çok yakındır. Besleyici köklerini kaybeden ağaçlar kısa sürede devrilir.
 • Birçok ağaç, neslini devam ettirebilmek adına tohumlarını toprağa döker. Ateş zemininde olan tohumlar yok olacaktır.
 • Yine ağaçlardan toprağa düşen birçok hayvan için besleyici ürünler vardır. Bu ürünlerin yok olması ile ekosistemde yer alan hayvanlar bu besinlerden mahrum kalacaktır.
 • Yüksek ısının toprağa verdiği zarar doğa tarafından onarılıncaya kadar ateş yakın alanda bitki ve ağaç yetişmeyecektir.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Ateş zemininin seçilmesi: Özellikle kamp alanına ulaştığımızda ilk önceliğimiz kamp çadırımızı kuracağımız görseli güzel bir alan bulmak oluyor. Hem doğanın tadını doyasıya çıkarmak hem de kamp alanından geriye kalacak hatıra fotoğraflarında güzel kadrajı yakalamak için. Fakat bu noktada gün boyunca hatta bazı durumlarda gece dahi sönmeyecek ateş için zemin seçmek o alana tekrar tekrar gidebilmemiz için çok daha önemlidir.

Mümkün olduğu kadar yer ateşi yakmamaya özen göstermeliyiz! Taşıma imkanınız varsa katlanabilir mangal, ateş kutusu gibi ekipmanlar kullanmalıyız! 

 

Peki güvenli ve doğaya en az zarar verecek ateşi nasıl yakarız?

 • Birinci önceliğimiz yer ateşi yakmamak olmalıdır. Eğer yanımızda ateş yakabileceğimiz herhangi bir ekipmanımız yoksa; daha önce ateş yakılmış (tahrip olmuş) alan seçilmelidir. Doğa karşılıklı fayda için var. Bu yüzden daha önce sık ateş yakılmış zemini tercih edersek toprakta ikinci bir hasara yol açmayız. Eğer sabit gittiğiniz bir alan varsa, ağaç köklerinden uzak ortak kullanıma uygun bir alan belirleyip, zorunlu olduğunuz için yer ateşi yakabilirsiniz. Ateşin etrafına taşlar dizerek sizden sonra geleceklerin dikkatini çekip, o alanda ateş yakmasını sağlayabilirsiniz.
 • Alanda daha önce ateş yakılmış bir zemin yoksa, toprağı biraz kazıp içine taş dizerek üzerinde ateşimizi yakabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu nemli ve ıslak, özellikle sulak alanlarda bulduğunuz taşlar patlamaya müsaittir. Mümkün oldukça sık dokulu taşlar seçmeliyiz. Bu tarz taşların ısınıp patlaması sonucu ciddi yaralanmalar ortaya çıkabilir.
 • Ateş yakacağınız alanın üst tarafına denk gelen yakın bir dal var mı? Ateş körüklendikçe, yükselirken fark etmediğiniz ağacın dalı önce kuruyacak daha sonra da yanmaya başlayacaktır. Alan seçiminde öncelikle dikkat etmeniz gereken konulardan biridir.
 • Toprağın üst bölümünü kürek vb bir ekipmanınız ile kazarak çukur oluşturabilir ve bu çukurun içini çakıl veya taşla doldurursanız toprağa en az zararı verirsiniz. Bu yöntem sayesinde yüzeye yakın olan ağaçların besleyici köklerini de fark edip, önlem almış olacaksınız.
 • Ateş yakılacak alanın etrafında bulunan kuru dalları, yaprakları temizlerseniz kıvılcım sıçraması gibi durumlarda oluşabilecek etkiyi en az indirirsiniz.
 • Taşlar ile ateşin etrafına çember oluşturmak önemli bir konu. Rüzgarında etkisiyle sıçrayacak bir parça kıvılcım dahi orman yangınına sebep olabilir.
 • Ateş yakmak için kullanacağınız kuru odunlara dikkat etmelisiniz. Karıncalar ve birçok canlı için yuva olarak kullanılan bir dal parçasını ateşe atmak istemezsiniz.
 • Rüzgarın yönünü iyi tespit edip, çadırınızı tam tersine kurmalısınız. Yakacağınız ateşin boyutuna göre kamp çadırınız ile ateşiniz arasındaki mesafeyi ayarlamalısınız. En ufak bir kıvılcım dahi çadırınıza zarar verecektir. Eğer gece ateşi sürekli yanıyorsa, çadırınıza olan yakınlığı ciddi yaralanmalara hatta ölümlere neden olabilecek durumlar oluşturabilir.
 • Ateşe yakın bir yerde acil durumlar için su bulundurmayı unutmayın.
 • En önemlisi de ateşin söndüğünden emin olmadan alanı terk etmeyin! 

Ormanlarda yere ateş yakılır mı? sorusuna daha önceki yazılarımda orman kanunu üzerinden cevaplamıştım. Orman Müdürlüğü veya Milli Parklara bağlı her alanda yere ateş yakılması yasaktır. Orman kanununa göre yere ateş yakmanın 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası olduğunu da ayrıca hatırlatmak isterim.

DEVAM EDİYOR...
----- GOOGLE REKLAMI -----

DEVAMI

Hatta arazisi orman müdürlüğüne ait olan kamp yerlerinde sadece daha önce belirlenmiş sabit alanlarda ateş yakılabilir ve alan içerisinde tesisin temin ettiği odunlar dışında dışarıdan odun getirilemez.(Bunun sebebi ilgili alandaki ekolojik sistemi korumaktır. Yanımızda getirdiğimiz odunların içerisinde barınma ihtimali olan bölgedekilerden farklı böceklerin, alana girmesini engellemektir.)

 

 


Sosyal Medyada Takip ederek destek vermeyi unutmayın!

http://www.instagram.com/dogadakiyabanci
http://www.youtube.com/dogadakiyabanci

İlginizi Çekebilir

Yazar hakkında

DogadakiYabanci

Özgürlüğün ve yaşamın sabah iş yerine çıkarken kullandığım asansörde, masama gelen çayda veya restoranda geçen bir öğle molasında olmadığını anladığımda; dört duvarın, toplantıların, bitmeyen telefon trafiğinin arasından sıyrılıp her fırsatta doğaya koşmaya çalışan bir beyaz yakalıyım.
Plazanın ardındaki doğada tanımadığım onca bitki ve hayvan türü içinde bir yabancıyım diyerek yoluna devam ediyorum. Artık bu yabancılığı üzerimden atmaya çalışırken, evli ve aynı zamanda 3 yaşında bir kız babası olarak; doğadaki deneyimlerimi, doğaya çıkmaya vaktim yok diyenlere örnek olma çabasında paylaşıyorum.

4 Yorumlar

Yorum Yap